DUŻY DEFICYT KALORYCZNY = POWAŻNE PROBLEMY!

Klucz do utraty wagi...

czwartek, 23 Sierpień 2018

Kluczem do utraty wagi jest stworzenie ujemnego bilansu energetycznego, co oznacza, że przyjmujemy mniej kalorii niż spalamy. Lecz co się dzieje, gdy deficyt staje się zbyt ekstremalny?

Czym jest bilans energetyczny? Bilans energetyczny jest zerowym wynikiem pomiędzy energią przyjmowaną, a wydalaną. Jeśli więcej energii (kalorii) przyjmujesz, niż wydalasz, twój bilans energetyczny jest dodatni, a ty zwiększasz masę swojego ciała. Jeśli ilość kalorii przyjmowanych równa się ilości kalorii spalanych, masa ciała pozostaje bez zmian. Większość ludzi dąży do osiągnięcia ujemnego bilansu kalorycznego, czyli mniejszej ilości kalorii przyjmowanych, niż spalanych, przez co tracą wagę.
Jeśli bilans energetyczny staje się zbyt ekstremalny, zarówno dodatni jak i ujemny, może wywołać problemy zdrowotne. Przy nadmiernie dodatnim bilansie energetycznym zaczniesz doświadczać pojawiającej się nadwagi, lub nawet otyłości – dodatkowo cukrzycy, raka, chorób układu krążenia, nadciśnienia itp. Lecz tym, z czego wiele osób rozpoczynających program diety i ćwiczeń dla utraty tłuszczu nie zdaje sobie sprawy jest fakt, że zbyt ekstremalny deficyt energetyczny również oznacza pewne zagrożenie dla zdrowia.

Ujemny bilans energetyczny… Gdy ktoś wywołuje zbyt duży deficyt energetyczny, mogą u niego wystąpić następujące problemy zdrowotne:

  • nieprawidłowe wahania hormonów, w tym hormonów tarczycy i testosteronu
  • zaburzenia pamięci
  • problemy z koncentracją
  • zmęczenie i bóle
  • utrata tkanki mięśniowej i kostnej
  • zaburzenia metabolizmu
  • zaburzenia reprodukcyjne (problemy z miesiączkowaniem, bezpłodność)
  • depresja i stany lękowe
  • problemy ze snem

Nie da się dokładnie określić jak duży deficyt kalorii spowoduje wystąpienie tych skutków, ponieważ każdy oraganizm jest inny.

Jak zaczynają się problemy? Możesz myśleć, że skoro dobrze się odżywiasz i ćwiczysz, jesteś odporny na tego typu problemy zdrowotne. Lecz zbyt ekstremalny ujemny bilans energetyczny jest bardziej powszechny niż myślisz i to nie tylko u osób z zaburzeniami odżywiania i niedożywionych. Wielu ludzi o dobryh intencjach lecz zbyt małej ilości doświadczenia i wiedzy rozpoczyna program diety i ćwiczeń. Zaczynają spalać ogromne ilości kalorii, jednocześnie bardzo mało jedząc i żywiąc nadzieję, że dzięki temu szybko zrzucą nadmierne kilogramy.