WSKAZÓWKI NAWIGACYJNE NA CZAS PŁYWANIA W TRIATLONIE…

WSKAZÓWKI NAWIGACYJNE NA CZAS PŁYWANIA W TRIATLONIE…

WSKAZÓWKI NAWIGACYJNE NA CZAS PŁYWANIA W TRIATLONIE… 300 451 FitNow - treningi personalne

Jednak niewielu sportowców ma regularny dostęp do takich akwenów wodnych.
Na szczęście istnieją ćwiczenia, które można wykonywać w basenie, dzięki czemu przygotujesz się do warunków panujących na otwartych przestrzeniach wodnych.

Obserwacja otoczeniaKardynalna zasada panującą podczas zawodów w pływaniu mówi o tym, by nigdy nie podnosić głowy podczas nabierania powietrza. Jednak pływanie w otwartych zbiornikach wodnych jest inne.
Nie ma w nich czarnych linii, lin oddzielających tory ani ścian, które wskazują ci drogę. Niezwykle ważne jest podnoszenie głowy od czasu do czasu, by spojrzeć przed siebie i upewnić się, że jesteś na dobrym kursie. Zawsze kontroluj kurs co jakiś czas, by mieć pewność, że płyniesz w odpowiednim kierunku.
Pływacy często śledzą osobę lub grupę płynącą przed nimi i zakładają, że płyną w dobrym kierunku. Taka strategia może działać w zależności od kursu. Jednak w większości przypadków przepłyniesz po prostu dodatkowy dystans, jeśli sam nie zweryfikujesz trajektorii. Pomocne jest trenowanie obserwacji otoczenia w basenie. W przeciwnym wypadku w dzień wyścigu będzie cię bolała szyja.

Zestaw ćwiczeń:Przepłyń 500 metrów, ponosząc głowę ku górze co 8 uderzenie. Następnie przepłyń dziesięć długości po 25 metrów (10×25). Podczas okrążeń w przeciwnym kierunku, płyń z głową cały czas uniesioną ku górze, rozglądaj się raz na okrążenie.
Równowaga;
Większość sporowców ma tendencję do faworyzowania jednej ze stron bardziej. Taki brak równowagi może się pojawić z kilku różnych powodów – przecinanie się torów pływania, nierówne odpychanie się, krzywe wejście albo nadmierne poruszanie głową podczas oddychania.
Niezależnie od przyczyny, końcowym rezultatem braku równowagi jest to, że pływasz wykrzywiony. Gdy twoje oczy są otwarte w basenie, łatwiej jest poprawić te krzywe ruchy. Jednak, gdy pływasz w mętnym jeziorze lub rzece i nic nie widzisz, dokonanie poprawek nie jest łatwe i może skończyć się na utraceniu prawidłowego kierunku.
Zestaw ćwiczeń:Prostym sposobem samodiagnozowania tendencji do pływania w skrzywionej pozycji jest pływanie w basenie z zamkniętymi oczami. By uzyskać prawdziwe poczucie równowagi, musisz mieć mocno zamknięte oczy przez cały czas.
Często w ten sposób można określić czy płyniesz krzywo już podczas 10 pierwszych uderzeń, jeśli przekroczysz linię. (Uwaga: Bądź ostrożny, jeśli wykonujesz to ćwiczenie na zatłoczonym torze!)
Gdy już określisz czy masz tendencję do pływania w określonym kierunku, możesz zastosować dodatkowe środki, by zredukować brak równowagi. Jednak będzie to wymagało indywidualnych wskazówek.
Jeśli nie masz dostępu do trenera pływania, poproś znajomego o nakręcenie filmiku kamerą lub telefonem. Gdy zobaczysz jak pływasz, być może będziesz wiedział, dlaczego robisz to krzywo. W niektórych sytuacjach brak równowagi można łatwo naprawić, ale zdarzają się i też trudne przypadki. Jeśli chodzi o wyścig, powinieneś wiedzieć czy masz tendencje do pływania w konkretnym kierunku, dzięki temu będziesz mógł opracować odpowiednią strategię.
Na przykład, jeśli kierujesz się w lewą stronę, a na dodatek prąd jeziora również przemieszcza cię na lewą stronę, ważne jest żebyś starał się płynąć w prawą stronę od miejsca, w którym chcesz zakończyć wyścig.

Strefa komfortuSportowcy pochodzący ze środowiska pływackiego mogą być niezwykle spokojni i pewni siebie w normalnym basenie, ale gdy znajdą się wśród całej grupy pływaków, zaczynają panikować.
Taka panika może być powodem utraty skupienia, przez co możesz zapomnieć, w którym kierunku płyniesz. A jeszcze gorzej, gdy wiesz, gdzie chcesz płynąć, ale nie potrafisz się odpowiednio ustawić, ponieważ na twojej twarzy ciągle krążą czyjeś ręce i nogi.
Może pojawić się również gęsta mgła lub światło słoneczne, które zakłóci twoją nawigację. W takich sytuacjach najlepiej zachować spokój i spokojnie powrócić na kurs.
Zestaw ćwiczeń:Szaleństwo stylu dowolnego: gdy na basenie są darmowe godziny pływania, gdy wszystkie tory są zajęte, dzieciaki się bawią, a basen jest pełen ludzi – poćwicz pływanie między nimi, obserwując otoczenie. Takie warunki są okropne podczas treningu aerobowego, ale taki chaos jest idealny do przetestowania twoich zdolności nawigacyjnych.
Dodatkowo, przygotuj się mentalnie i fizycznie na przepłynięcie dodatkowych metrów, jeśli wiesz, że warunki podczas pływania mogą sprawić, że nawigacja stanie się trudniejsza dla ciebie.