TRIATHLON – POWODY JEGO IMPONUJĄCEGO ROZWOJU

TRIATHLON – POWODY JEGO IMPONUJĄCEGO ROZWOJU

TRIATHLON – POWODY JEGO IMPONUJĄCEGO ROZWOJU 1550 650 FitNow - treningi personalne

Według ITU, pierwsze zawody w triatlonie były zorganizowane w 1974 roku w San Diego (Kalifornia,USA). Jednak wydaje się, że we Francji było inaczej. W 1934 roku „wydarzenie łączące trzy sporty” odbyło się w Rochelle. Sportowcy musieli przepłynąć 200 m,  dostać się z portu w Rochelle do parku w Laleu za pomocą roweru i na końcu przebiec trzy okrążenia na stadionie (łącznie 1200 m). Triatlon pojawił się po raz pierwszy w latach dwudziestych dziewiętnastego wieku jako „les trois sports, La course des Debrouillards, la course des Touche a Tout…”

Triatlon,  powstał jako uniwersalny cross-trening.  Jako dyscyplina, powstał zupełnie przez przypadek w południowej Kalifornii wynikiem spontanicznej potrzeby dramatyzmu. Wtedy, w Mission Bay to wydarzenie nie miało jakiegoś większego znaczenia. Było dużo zabawy, a celem było dodanie sportu do stylu życia.

Triatlon stał się synonimem cross-treningu, jak wspomniano w publikacji „Cross Training, ultimate fitness”: „Ponieważ łączą trzy dyscypliny wytrzymałościowe, zawody znane jako triatlon są synonimem cross-treningu. W rzeczy samej, zwiększone wykorzystanie cross-treningu przez sportowców i entuzjastów fitnessu ma przełożenie na rozwój tego zróżnicowanego, wymagającego sportu, który łączy pływanie, jazdę na rowerze i bieganie”.

Nie ma więc znaczenia, gdzie ta dyscyplina została wymyślona. Większe znaczenie ma data jej powstania.

Rozwój na podstawie faktów i danych
Triatlonowi, jako dyscyplinie sportowej udało się rozwinąć w krótkim czasie tak, że zdołała:

  • Zdobyć status dyscypliny olimpijskiej w krótkim czasie. ITU zostało założone w 1989 roku i po 5 latach (Paryż, wrzesień 1994) sport został dodany do rozkładu dyscyplin Igrzysk Olimpijskich. Ludzie zaangażowani w ruch olimpijski mówili, że to jest „rekord świata” (czas pomiędzy założeniem IF i zawarciem w programie Igrzysk Olimpijskich).
  • Znacząco zwiększyć ilość uczestników. „W 1997 roku więcej niż 200000 uczestników brało udział przynajmniej w jednym z 1200 triatlonów w Stanach Zjednoczonych (More, J 1999).
  • Zwiększyć ilość zawodów organizowanych w każdym kraju. Jak wspomniano wcześniej, ponad 1200 zawodów triatlonowych zorganizowano w Stanach Zjednoczonych. We Francji oficjalny kalendarz NGB zawiera około 1000 zawodów rocznie.
  • Przyciągnąć coraz większą ilość widzów. „Osoby organizujące zawody w triatlonie odnotowują wzrost liczby osób uczestniczących. Mrs. Ts. Trhiatlon w Chicago zwykle odnotowuje powyżej 4000 wejść. W 2012 roku wyścig przyciągnął około 10000 osób.