PRAKTYCZNE PORADY DOTYCZĄCE NAWADNIANIA SIĘ PO TRENINGU

PRAKTYCZNE PORADY DOTYCZĄCE NAWADNIANIA SIĘ PO TRENINGU

PRAKTYCZNE PORADY DOTYCZĄCE NAWADNIANIA SIĘ PO TRENINGU 1550 650 FitNow - treningi personalne

Pierwszym krokiem w stronę strategii lepszego nawodnienia jest sprawdzenie wagi ciała przed i po ćwiczeniu. Śledząc zmiany w masie ciała przed i po ćwiczeniach, zdobędziesz ważne informacje na temat obecnej strategii przyjmowania płynów podczas treningu. Należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, że utrata wagi po treningu spowodowana jest głównie utratą płynów.

Niestety, tłuszcz nie jest tak szybko spalany. Przykro nam !!!

Strategie nawadniania się pomocne nie tylko rowerzystom

Jeśli po ćwiczeniach masa twojego ciała jest zmniejszona o mniej niż 1 kg, nie potrzebujesz drastycznych kroków w kierunku bezpośredniego nawodnienia. Prawdopodobnie spożyłeś odpowiednią ilość wody podczas treningu, by zrekompensować ilość płynów utraconych przez pocenie się. Ta mała utrata płynów nie miała wpływu na twoje osiągnięcia danego dnia.

Jeśli straciłeś więcej niż 1 kg masy ciała, potrzebna ci strategia nawodnienia ciała. Pamiętaj, że po ukończeniu treningu będziesz się pocił jeszcze przez chwilę.

Właściwie to możesz pocić się bardziej intensywnie po ćwiczeniu, niż gdy jesteś na rowerze. By odzyskać utracone płyny powinieneś przyjąć około 150 % utraconej wagi w ciągu 2 do 4 godzin bezpośrednio po wysiłku, by przywrócić równowagę płynów. Dodatkowa ilość wody ma za zadanie pokryć straty płynów, które twoje ciało nie wchłonie a usunie w formie moczu.

Jeśli tracisz więcej niż 2 kg masy ciała, bardzo prawdopodobne jest, że odwodnienie miało negatywny wpływ na twoje osiągnięcia. Ważne jest, byś starał się jak najlepiej odzyskać równowagę płynów, dzięki czemu odwodnienie nie będzie miało wpływu na twoją kolejną sesję treningową lub wyścig.

Jak zachęcić się do spożywania płynów

  • Upewnij się, że napoje regeneracyjne mają odświeżającą temperaturę
  • Unikaj zbyt gorących lub zbyt zimnych napojów, ponieważ mogą mieć negatywny wpływ na twoją motywację do nawadniania się.
  • Dodanie odpowiedniego smaku do napoju regeneracyjnego, powinno zachęcić cię do spożywania większej ilości płynów.

Jak przyspieszyć proces nawadniania po ćwiczeniach

  • Napoje regeneracyjne zawierające małe ilości sodu oraz węglowodanów mogą przyspieszyć opróżnianie żołądka. Może to mieć pozytywny wpływ na twój proces odzyskiwania energii, ale to już inna historia.
  • Staraj się przebywać w chłodnych miejscach, by zminimalizować efekt pocenia się.
  • Unikaj napojów zawierających kofeinę oraz alkohol.

Kilka pytań, które pomogą ci wykryć odwodnienie przed następną sesją treningową

  1. Czy czujesz się spragniony? (to dobry wskaźnik)
  2. Jakiego koloru jest twój mocz? (ciemny-skoncentrowany mocz jest znakiem odwodnienia)
  3. Jaki jest ciężar twojego ciała w porównaniu z twoją wczorajszą wagą? (utrata wagi z dnia na dzień spowodowana jest utratą płynów)