KAJAK DLA POCZĄTKUJĄCYCH…

KAJAK DLA POCZĄTKUJĄCYCH…

KAJAK DLA POCZĄTKUJĄCYCH… 300 452 FitNow - treningi personalne

Wybierz gdzie chcesz pływać…
Jednym z powodów, dla których kajakarstwo stało się tak popularne jest fakt, że można je uprawiać niemal w każdym rodzaju wód. Na kajaku bezpiecznie możesz wiosłować na płytkich stawach i głębokich jeziorach, na spokojnych rzekach i wartkich strumieniach, na rozległych morzach i jeszcze rozleglejszych oceanach. Zanim zaczniesz się pakować na swoją pierwszą przygodę z kajakiem, musisz wiedzieć jaki rodzaj akwenu wodnego będziesz wykorzystywać i jaki rodzaj kajaku będzie ci potrzebny…

Wybierz kajak…
Istnieją dwa podstawowe rodzaj kajaków, tzw. sit-in kajak i sit-on-top kajak. Obydwa mogą pomieścić do 3 osób i są odpowiednie dla początkujących. Wielu tzw; "nowych na wodzie" preferuje wersję sit-on-top, ponieważ jest mniej restrykcyjna i eliminuje strach przed utknięciem w kajaku w razie wywrócenia się do góry dnem.
Kolejną decyzją do podjęcia jest rozmiar. Kajaki mogą mieć rozmiar od około 1,8m, do nawet 6 metrów. Ogólnie, im dłuższy kajak, tym szybciej może płynąć. Większość początkujących wybiera jednak krótsze i szersze kajaki, które zapewniają lepszą stabilność i kontrolę.
Kajaki mogą być nadmuchiwane lub wykonane z drewna, tworzyw sztucznych, włókna szklanego i innych materiałów. Dla początkujących najlepsze będą plastikowe, ponieważ są stosunkowo tanie i trwałe. Nadmuchiwane kajaki są jeszcze tańsze i łatwiejsze w przechowaniu, lecz mniej trwałe.

Wybierz wiosła…
Podobnie jak kajaki, które będą przez nie napędzane, wiosła również występują w różnych wersjach. Najważniejszym czynnikiem jest wysokość. Wysocy kajakarze powinni używać dłuższych wioseł niż niscy. Najlepszą opcją dla początkujących są lekkie, dwuczęściowe wiosła skrętne. Niektóre kajaki są dodatkowo wyposażone w pedały napędzające kajak, przydatne np. w bardzo płytkiej wodzie.

Naucz się ruchu…
Wiosłowanie na kajaku wygląda na o wiele bardziej skomplikowane niż jest w rzeczywistości, a początkujący mogą bardzo szybko nauczyć się prawidłowego ruchu. Chwyć wiosło nieco szerzej niż szerokość twoich barków, pochyl się do przodu i zanurz jedną łopatkę tak blisko kajaka jak dasz radę. Gdy będziesz cofać łopatkę z jednej strony, drugą przenoś jednocześnie w przód. Powtarzaj ten ruch na dwie strony w kółko, a będziesz przyspieszać szybciej niż się spodziewasz.

Porady dotyczące bezpieczeństwa !!!
Najlepszym sposobem, by zmniejszyć ryzyko wypadku i podtopienia jest zaopatrzenie się w kamizelkę asekuracyjną. Według statystyk, około 80% osób, które utonęły na kajakach w ostatnich latach nie miało na sobie kamizelki. Dodatkowo radzimy zaopatrzyć się w kask (jeśli pływasz na rzece), kombinezon, okulary przeciwsłoneczne i krem do opalania. Najlepiej wybrać się początkowo w towarzystwie i nie pływać samemu.

Korzyści !!!
Dla większości ludzi, kajak to zabawa i relaks, lecz sport ten ma również korzyści zdrowotne. Wiosłowanie to nie tylko niskoimpaktowy sposób na spalenie kalorii, lecz dodatkowo wzmacnia siłę mięśni wszystkich części ciała. A co do świeżego powietrza i słońca – to są czynniki, które wpływają pozytywnie, relaksująco i długoterminowo.