ITBS – UNIKNIJ URAZÓW…

3 ćwiczenia pomagające zwalczyć ból...

niedziela, 24 Czerwiec 2018

Jazda na rowerze nie jest uważana za zamknięty łańcuch kinetyczny. (Zamknięty łańcuch występuje wtedy, gdy stopa cały czas jest w kontakcie z podłożem.) Jednak w kolarstwie występuje prawie cały czas siła skierowana w dół na pedały. Chociaż nie ma oddziaływania związanego z bieganiem, nadal istnieje ogromna ilość przestrzeni dla ruchu kostki, stopy i śródstopia.
Wraz z siłą wywieraną na pedał, stopa zgina się do środka w wyniku powiązania rotacji wewnętrznej i odwodzenia stawu biodrowego i kolanowego. Stwarza to wzrost napięcia na ITB i wyższy stopień tarcia.
Jeśli zła pozycja stopy i/lub kostki jest problemem, można go rozwiązać za pomocą odpowiednich wkładek do butów. W trudniejszych przypadkach może być konieczne zastosowanie niestandardowej ortezy. Ważne jest również, by zapewnić właściwe ustawienie knagi, tak, by kolano poruszało się odpowiednio nad stopą i pedałem.

Jak to naprawić? Leczenie ITBS obejmuje rozciąganie, masaż i częste obkładanie lodem. Chociaż elastyczność ITB (naprężacza) nie jest zazwyczaj problemem, rozciąganie może być korzystne (szczególnie podczas procesu gojenia). Masaż wspomaga przypływ krwi w miejsce urazu i może zminimalizować powstanie blizny. Można udać się z tym do profesjonalnego masażysty lub zastosować roller piankowy lub inny przyrząd do masażu.
Dobrą wiadomością  jest fakt, że często nie trzeba całkowicie rezygnować z jazdy. Ćwiczenia mogą wspomagać przepływ krwi i mieć korzystny wpływ na proces gojenia. Jednakże, prawdopodobnie powinieneś ograniczyć intensywność i czas jazdy, aż zapalenie ustąpi. Jeśli ból kontuzjowanych tkanek zacznie się zmniejszać i ustępować, zwiększaj intensywność i czas z powrotem.
Jeśli nic się nie poprawi, szukaj dalszej pomocy. Uszkodzenie chrząstki stawowej lub zmiany zwyrodnieniowe mogą przypominać ITBS, lub mogą występować równocześnie z nim. Jednak zawsze lepiej wyłapać i rozwiązać problem wcześniej. Jeszcze lepiej, zastosować program ograniczania ryzyka i zlokalizować wszystkie czynniki, które Twoim zdaniem mogły przyczynić się do powstania problemu.
Na przykład, jeśli wiesz, że jesteś pronatorem, zacznij nosić odpowiednie wkładki do butów już teraz – nie dopiero gdy poczujesz ból. Najlepiej jest zapobiegać zapewniając właściwe dopasowanie butów do stopy oraz zawsze pamiętając o dokładnym rozciąganiu i wzmacnianiu tułowia.