Dlaczego na Olimpiadzie nie ma biegu przełajowego?

Dlaczego na Olimpiadzie nie ma biegu przełajowego?

Dlaczego na Olimpiadzie nie ma biegu przełajowego? 600 399 FitNow - treningi personalne

Biegacze wykonywali go pokonując dystans od jednej wieży kościelnej do drugiej. Wieże służyły jako punkt orientacyjny, ponieważ były widoczne z daleka. Biegacze musieli również przeskakiwać strumienie i niskie, kamienne ściany oddzielające posiadłości. Więc tak naprawdę bieg z przeszkodami początkowo był biegiem przełajowym, a nie wydarzeniem odbywającym się na torze w kształcie półowalu.

Kiedyś…
Jednak typowy bieg przełajowy nie jest częścią współczesnej Olimpiady. Nie zawsze tak było. Pomiędzy rokiem 1912 a 1924 na Olimpiadzie odbywały się wyścigi biegu przełajowego. Dlaczego więc zostały usunięte? Według książki "The Complete Book of the Olimpics", podczas wyścigu w 1924 roku dzień był bardzo gorący i panowały trudne warunki: biegacze jeden po drugim tracili równowagę na torze, a poza trasą można było dostrzec gorsze przypadki – niektórzy zawodnicy dostawali udaru słonecznego i wymiotowali. Godziny później Czerwony Krzyż i organizatorzy przeszukiwali okolice trasy, by odnaleźć brakujących biegaczy. Ten wyścig był kompletną katastrofą, która zakończyła żywot biegów przełajowych na Olimpiadzie.

Mimo, że można zrozumieć ostrożność i rozwagę, by zagwarantować bezpieczeństwo biegaczom przełajowym, oczywiste jest, że 90 lat później biegacze wiedzą już jak radzić sobie z upałem. Dodatkowo, wyścigi biegów przełajowych stały się ważną częścią międzynarodowych wyścigów.

Wyścig biegu przełajowego dla mężczyzn nie był jednym wydarzeniem dla biegaczy, które usunięto z Olimpiady. Cztery lata później 6 kobiet zemdlało po biegu na 800 metrów w trakcie Olimpiady w Amsterdamie w 1928 roku.

Artykuł w "New York Times Sunday" na początku Igrzysk Olimpijskich w Atlancie w 1996 roku wspomniał, teksty artykułów z 1928: "alarmująca relacja w 'New York Times’ wspominała, że 'nawet ten dystans jest zbyt dużym wysiłkiem dla kobiecej siły’. Czasopismo "The London Daily Mail" przekazało ostrzeżenie lekarzy, że kobiety, które biorą udział w takiej próbie wytrzymałości 'szybko się zestarzeją’.

Zaprzestano więc organizacji biegu na 800 metrów. Przez 32 lata, aż do czasu Olimpiady w Rzymie, kobiety nie miały szans na uczestniczenie w wyścigu dłuższym niż na 200 metrów.


W artykule dla "Times" napisano: "Gdy współczesna Olimpiada rozpoczęła się w Atenach w 1896, jedna lekceważąca tradycja została przeniesiona z antycznych igrzysk. 245 sportowców 14 różnych narodowości, którzy brali udział w zawodach w Atenach to mężczyźni! Kobiety mogły jedynie bić brawo, ale niestety nie miały możliwości pokazywania swoich lekkoatletycznych umiejętności. Historycy olimpijscy uważają, że dwie kobiety brały udział w maratonie w pobliżu lub podczas Igrzysk. Jeśli tak, to organizatorzy nie byli pod wrażeniem. Dystans, który przebiegły kobiety uważano za całkowicie niekobiecy, a co za tym idzie, było to naruszenie praw natury. Według powszechnej wiedzy kobiety fizjologicznie nie były zdolne do biegania na długie dystanse. Wierzono, że taka kobieta nie mogłaby urodzić dzieci, że jej macica wypadłaby na zewnątrz, że mogą jej wyrosnąć wąsy, że tak naprawdę była mężczyzną lub chciała nim być.

Dopiero w 1984 roku maraton dla kobiet został oficjalnie wprowadzony do Olimpiady. Joan Benoit Samuelson z Maine zdobyła złoto podczas inauguracyjnego wyścigu 2:24. Gdy była w liceum, w 1975 roku wygrała mistrzostwo stanu na dystansie 1 mili – był to wówczas najdłuższy wyścig dla dziewcząt z liceum.

Obecnie…
Przejdźmy do obecnych czasów. Podczas maratonu w Bostonie kobiety stanowiły prawię połowę z wszystkich biegaczy. Dziewięćdziesiąt osiem procent z tych zawodniczek ukończyło bieg na 42km. Obecnie w Ameryce 41 % osób dobiegających do mety podczas maratonu to kobiety.

Istnieje więc szansa na przywrócenie biegu przełajowego jako dyscypliny olimpijskiej. Minęło już sporo czasu, a na Olimpiadzie powinny być biegi przełajowe zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Proszę bez żadnej dyskryminacji płciowej.

Podczas, gdy czekamy na zainicjowanie biegu przełajowego na Olimpiadzie, przyjrzyjmy się innym sportom, które kiedyś były częścią Igrzysk, ale zostały z nich wycofane. Wiemy, że ostatnio zrezygnowano z softballu. Przeciąganie liny było dyscypliną zajmującą tłumy pomiędzy rokiem 1900 a 1920. W 1900 roku zorganizowano wyścig pływacki z przeszkodami – zawodnicy musieli wspiąć się na słup, płynąć pod rzędem łódek itp. A w 1896 roku 12-godzinny wyścig rowerowy odbył się po raz pierwszy i ostatni. Australijski zwycięzca przejechał 290km. Tylko jeden rowerzysta poza nim zdołał ukończyć wyścig.