CZY JESTEŚMY URODZONYMI BIEGACZAMI?

CZY JESTEŚMY URODZONYMI BIEGACZAMI?

CZY JESTEŚMY URODZONYMI BIEGACZAMI? 310 451 FitNow - treningi personalne

Słyszeliście kiedyś o plemieniu Tarahumara? My przez długi czas też nie, ale nie ma się czemu dziwić: jego członkowie nie pragną ani rozgłosu, ani kontaktu z cywilizacją. Co ich wyróżnia? Fakt, że prawdopodobnie są najlepszymi biegaczami na świecie. I to było pierwszą rzeczą, w którą ciężko nam było uwierzyć. Członkowie tego plemienia, bez żadnego przygotowania i treningów potrafią przebiec kilkaset kilometrów, bez zmęczenia i zadyszki. Co więcej: kilka kilometrów przed finiszem przyspieszają. A wszystko to w ekstremalnych warunkach: 3000m nad poziomem morza, w ponad czterdziestostopniowym upale, w górzystym terenie… Niesamowite!

Próby zostania biegaczem po czerdziestce…Jeden z bliższych znajomych w wieku czterdziestu lat, po latach uprawiania sportów ekstremalnych, zaczął biegać. I tutaj spotkała go niespodzianka: co chwila nabawiał się jakiejś kontuzji. O „Biegających Ludziach” dowiaduje się przypadkiem w Meksyku. Biegają oni boso lub w sandałach własnej konstrukcji i właściwie nie widzą, co oznacza słowo „kontuzja”.
Dlaczego ludzie biegają? Czy przystosowaliśmy się ewolucyjnie do biegania? Wiele osób z pewnością zgadza się z tą tezą.
Główny temat tak naprawdę dotyczy tego, w jaki sposób bieganie jest czynnością, do której ludzie zostali stworzenie i to, że jeśli więcej ludzi zaczęłoby biegać, można by wyeliminować wiele schorzeń.

Ludzie się pocą – to sprawia, że jesteśmy lepszymi biegaczami Jednym z ciekawszych funkcji naszego ciała jest fakt, że się pocimy. To sprawia, że naturalnie świetnie sprawdzamy się na dłuższych dystansach, ponieważ jesteśmy w ten sposób w stanie kontrolować temperaturę ciała.
Bieganie w grupie prawdopodobnie jest bardzo naturalnym sposobem na bieganie. Gdy ludzie biegną w grupie, trzymają się razem, współpracują i wzajemnie się zachęcają.

Buty do biegania działają przeciwko naturze?Urazy spowodowane bieganiem są nowym problemem. Wiele osób uważa, że bieganie boso jest odpowiedzią. Wierzą, że jeśli w jakiś sposób przywrócimy bieganie do życia każdego człowieka, wiele problemów z wagą zostanie przezwyciężonych.
To naprawdę przenikliwa rozmowa na temat biegania. Wielu ludzie podchodzi krytycznie do biegania jako do sposobu na zdobycie sprawności fizycznej. Wierzą, że bieganie na dłuższą metę powoduje urazy stawów i artretyzm. Jednak ludzie zostali zaprojektowani do biegania. A jeśli chcemy być bardziej dokładni: ludzie wyewoluowali do biegania.
Nie ewoluowaliśmy w taki sam sposób jak inne naczelne, które nadal mieszkały w lasach. Wywędrowaliśmy na otwarte równiny, gdzie przemierzanie ogromnych dystansów w poszukiwaniu wody i jedzenia było nieodłącznym elementem życia.
Nie ma dowodów mówiących o tym, iż bieganie jest szkodliwe dla zdrowia. Biorąc pod uwagę fakt, że mamy do czynienia z otyłością wśród coraz większej ilości dzieci, które są coraz mniej aktywne i przybierają na wadze, nie można zniechęcać dzieci i nastolatków do biegania na dalekie dystanse, jeśli chcą, zwłaszcza, że może to być najbardziej naturalny sposób na ćwiczenie i zachowanie zdrowia.

Co według Was jest bardziej naturalne: bieganie na długi dystans czy granie w piłkę nożną?
Zastanówcie się…. odpowiedź pozostawiamy otwartą,.,….