CZY BIEGACZE POWINNI ROZCIĄGAĆ SIĘ PRZED TRENINGIEM?

CZY BIEGACZE POWINNI ROZCIĄGAĆ SIĘ PRZED TRENINGIEM?

CZY BIEGACZE POWINNI ROZCIĄGAĆ SIĘ PRZED TRENINGIEM? 1550 650 FitNow - treningi personalne

ROZGRZEWANIE MIĘŚNI I STAWÓW…

Ale czy te ćwiczenia tak naprawdę rozgrzewały twoje mięśnie i stawy? Cóż, obecnie nauka sugeruje, że nauczyciele wychowania fizycznego niekoniecznie postępowali słusznie. Naukowcy obecnie uważają, że niektóre z zakorzenionych elementów rozgrzewek wielu sportowców są nie tylko stratą czasu, ale również szkodzą. Stare założenie polegające na utrzymywaniu pozycji rozciągającej przez 20-30 sekund – znane jako rozciąganie stateczne – przygotowuje mięśnie do ćwiczeń, jest po prostu błędne. Tak naprawdę je osłabia.

RYZYKO KONTUZJI…

Biegacze, bądźcie więc ostrożni. Nie rozciągajcie się przed bieganiem. Ryzykujecie odniesieniem kontuzji.
„Stateczne rozciąganie powoduje reakcję inhibitorów nerwowo-mięśniowych”, twierdzi Malachy McHugh, kierownik badań z instytutu Nicholas ds. medycyny sportu i urazów sportowych ze szpitala Lenox Hill w Nowym Jorku. „Naciągany mięsień staje się mniej responsywny i jest osłabiony nawet przez 30 minut po rozciąganiu, a przecież sportowiec nie chce w taki sposób rozpoczynać treningu”.
Jeff Galloway, którego słowa zacytowano w nowej książce „Return to Fitness“ autorstwa Billa Katovsky, również przyjmuje poglądy przeciwne rozciąganiu się, a jego w kwestii biegania z pewnością warto wysłuchać: W jednej ze swoich książek napisał: „Rozciąganie się jest na trzecim miejscu wśród powodów urazów biegaczy“ Możesz odnieść kontuzję podczas wykonywania ćwiczenia rozciągającego, które wydaje się całkiem bezpieczne”. Ałć! „Rozciąganie się nie rozgrzeje cię przed biegiem. Najlepszym sposobem na rozgrzewkę przed biegiem jest chodzenie lub bardzo wolny jogging”.

ODPOWIEDNIA ROZGRZEWKA…

Odpowiednia rozgrzewka powinna działać na dwa sposoby: rozluźniać mięśnie i ścięgna, by zwiększyć zakres ruchowy poszczególnych stawów i dosłownie rozgrzewać ciało. Gdy odpoczywasz, do mięśni i ścięgien dopływa mniej krwi i dlatego sztywnieją. Musisz rozruszać tkanki i ścięgna zanim zaczniesz ćwiczyć.  Więc zanim przejdziesz do fazy treningowej, nie ważne czy treningiem są interwały,  sprinty, fartlek, symulacja wyścigowa czy też długi wolny bieg, upewnij się że pierwsze 10-15 min treningu będą mniej intensywne.  Swobodny, wolny trucht zapewni idealną rozgrzewkę dla mięśni oraz stawów.