BIEGANIE PO PIASKU…

BIEGANIE PO PIASKU…

BIEGANIE PO PIASKU… 1550 650 FitNow - studio treningów

Bieganie na piasku wymaga wygenerowania większej siły i pracy poprzez pełniejszy zakres ruchu od kostek po biodra i ramiona.   Liczne badania wykazały, że bieganie po piasku skutkuje wydaniem większej ilości energii niż bieg po asfalcie ze względu na wybicie kroku z zapadającej się pod tobą płaszczyzny.

Kiedy biegać na plaży???

Można polemizować odnośnie przypływów / odpływów, opadów deszczu lub suchych piasków, lecz zawsze jest dobry czas aby biegać po plaży.  Woda zawsze zagwarantuje inną topografie plaży, miej lub więcej pochyłą powierzchnie.    Ze względu na te utrudnienia, Twoje pierwsze biegi mogą odbywać się w butach do biegania, na twardym, mokrym piasku przy krawędzi wody.

W butach czy boso?Bieganie boso na piasku pozwala stopom poruszać się w ich naturalnym zakresie ruchu, co dobrze wpływa na wzmocnienie kostek i całych stóp. Jeśli zaczynasz biegać po plaży boso zbyt szybko lub zbyt często, może skończyć się to kontuzją. Zacznij z krótkimi biegami, zaledwie 15-20 minut, by wzmocnić stopy. Z czasem stopniowo dodawaj po 5 minut do biegu, w miarę jak Twoje ciało dostosowuje się do sypkiej nawierzchni.
Plaże często obfitują również w muszle, muszelki, bursztyny i inne ostre przedmioty, na które także musisz bardzo uważać – dlatego można rozpatrzyć noszenie obuwia takiego jak buty pięciopalczaste.
Jeśli zdecydujesz się biegać boso, uważnie patrz gdzie biegniesz, strzeż się muszelek, rozbitego szkła i innych ostrych przedmiotów na swojej drodze.  Osobiście jedyną kontuzją jaką sam doświadczyłem było przetarcie naskórka na stopie od piasku działającego jak naturalny peeling.  Inne osoby mogą z kolei czerpać z tego benefit.

Jak poruszać się po plażach pochyłych???
Niektóre plaże są bardziej nachylone niż inne. W czasie odpływu nawet na najbardziej prostej plaży znajdziesz nachylone fragmenty. Bieganie po nachyleniach wywołuje większy nacisk na kolana, kostki i biodra, przez co może powodować kontuzje. Bieganie tam i z powrotem może zapobiec szkodliwemu wpływowi nierówności po tylko jednej stronie ciała. Jeśli odczuwasz ból, skróć bieg i trzymaj się płaskich nawierzchni.

Trening na piasku…
Zygzak:
1. Biegnij 10 minut na mokrym, ubitym piasku stopniowo przyspieszając z wolnego truchtu do tempa treningowego, jeśli możesz.
2. Zwróć się w stronę suchego, miękkiego piasku na 1 min ciężkiego biegu (możesz mniej niż 1min jeśli oddech wymyka się spod kontroli).
3. Z powrotem zwróć się w stronę mokrego piasku i biegnij tak przez minutę w wolnym, regeneracyjnym tempie. Kontynuuj ten zygzak dopóki nie skończysz 5-10 jednominutowych odcinków ciężkiego biegu.
4. Ochłoń w trakcie 10 min lekkiego truchtu na mokrym, ubitym piachu.

Biegi długodystansowe: Możesz biec cały dystans, lub jego część po mokrym, ubitym piasku. Nie powinieneś biec długiego dystansu po suchym piasku.

Biegi na czas: Biegi na czas, lub z określonym szybkim tempem mogą być trudne na piasku, nawet mokrym, dobrze ubitym. Nie oczekuj, że Twoje osiągi sięgną tych, które znasz z biegu po asfalcie, lecz jeśli jesteś wystarczająco dobrze przygotowany fizycznie i masz doświadczenie w bieganiu po piasku,  możesz zbliżyć się do swojego normalnego tempa biegu, jeśli dodatkowo nie musisz zmagać się z silnym wiatrem.

Dodatkowe rady dotyczące biegania po plaży…Krem z filtrem to konieczność, gdyż promienie słoneczne nie tylko atakują Cię z góry, ale także odbijają się od wody. Okulary przeciwsłoneczne i kapelusz lub daszek również będą pomocne w zachowaniu komfortu biegu i skupieniu się na nim, zamiast na tej palącej kuli ognia. Staraj się unikać biegania pomiędzy 10, a 16, kiedy słońce jest najbardziej intensywne. Nie zapomnij dobrze się nawadniać.
Bieganie po plaży zapewnia miękką nawierzchnię z pięknym widokiem i może być tak trudne lub relaksujące jak tylko zechcesz. Trzymaj się powyższych wskazówek, a zapewnią Ci one pozytywne doświadczenia, dzięki którym wrócisz na plażę jeszcze nie jeden raz.