7 PORAD DLA POCZĄTKUJĄCYCH PŁYWAKÓW…

7 PORAD DLA POCZĄTKUJĄCYCH PŁYWAKÓW…

7 PORAD DLA POCZĄTKUJĄCYCH PŁYWAKÓW… 1550 650 FitNow - treningi personalne

Jeśli chcesz dodać do swoich treningów nową dyscyplinę – wypróbuj właśnie pływanie. Polecamy szczególnie teraz, jako dodatek do biegania po lesie czy jazdy na rowerze…
Poniżej kilka porad na początek:

Dlaczego warto pływać ? Nieskończona jest ilość powodów dla których sportowcy wybierają basen i pływanie jako formę treningu. Niektórzy z nich rozpoczynają swoją przygodę w ramach rehabilitacji po kontuzji, a inni chcą tylko podkręcić swoje treningi. Są także tacy, którzy chcą po prostu się odprężyć i zrelaksować napięte mięśnie.
Bez względu na powód, korzyści są takie same dla wszystkich. Pływanie to trening całego ciała, angażujący mięśnie, które często pomijane są przez inne treningi. Wiele osób po treningu pływania stwierdza: „Nie wiedziałem nawet, że w tych specyficznych miejscach mam jakieś mięśnie!”

Znajdź swoją komfortową strefę… Znalezienie odpowiedniego rodzaju treningu na basenie jest kluczowe. Konsultując się początkowo z trenerem należy zaznaczyć cel pływania. Czy ma to być forma relaksu, powrotu do zdrowia, rozruszania po dłuższym zastoju czy wreszcie może planujesz mocny trening kardio. Ważny wybór, by zbyt szybko nie zniechęcić się.
Komfort jest kluczem. Jeśli tak właśnie się czujesz, prawdopodobnie chętniej wrócisz na kolejne treningi. Niestety specyfika basenu i regularnego pływania bez obranej strategii, często powoduje początkowo zbyt intensywne treningi, a w konsekwencji zniechęcenie i brak motywacji do powrotu na kolejne. Każdy rodzaj kardio musi być dobrany indywidualnie.

Stosuj prosty sprzęt… Używaj tylko tego, co jest ci potrzebne. Zachowaj prostotę w osprzęcie do treningu pływackiego.
Trenerzy ostrzegają – w kwestii pływania, istnieje mnóstwo zabawek i gadżetów, więc nie daj się ponieść. By rozpocząć profesjonalny trening potrzebujesz tylko odpowiedni strój, czepek i okulary do pływania. Jeśli szukasz nieco więcej motywacji, możesz ewentualnie rozważyć zakup płetw.
Płetwy mogą pomóc zmotywować początkujących pływaków, przez zapewnienie szybszego tempa i większej siły napędu przy mniejszym wysiłku, co daje więcej czasu na basenie, by popracować nad techniką.

Pracuj nad techniką… Technika w pływaniu to bardzo ważny elementem. Jeśli ci jej brakuje, ryzykujesz szybszym wyczerpaniem i o wiele krótszym dystansem pokonanym w wodzie.
Komfortowe tempo daje ci możliwość skupienia się na tym co robisz, jak się poruszasz oraz pozwala na skorygowanie błędów.
Najlepszym stylem dla początkujących jest kraul. Trenerzy zalecają go ze względu na fakt, że jest to styl najszybszy i pozwala na włożenie mniejszego wysiłku względem przepłyniętego dystansu, w stosunku do innych stylów. Pozwala również na trening ze stosunkowo niskim tętnem przez dłuższy czas.

Spróbuj biegania w basenie… Nie musisz cały czas pływać. Chwyć dwie deski do pływania, jedna pod lewą pachę, drugą pod prawą, obie płasko przy ciele i poruszaj nogami imitując bieganie. To doskonałe ćwiczenie dla kontuzjowanych biegaczy oraz całkiem trudny i wymagający trening.

Ryzyko kontuzji… Chociaż basen to często recepta na efektywną rehabilitację po kontuzji, to jednak osoby po urazach barków powinny być ostrożne. Generalnie ciężko nabawić się problemów ze zdrowiem w wyniku pływania, nie licząc osób z problemami z systemem odpornościowym (przeziębienia, katary, etc).
Najczęstsze przypadki kontuzji w pływaniu to właśnie urazy barków, z reguły wynikające ze stosowania złej techniki. Dlatego zaleca się rozpoczynanie treningów z 50% natężeniem wysiłku i najlepiej przy wsparciu trenera, który przynajmniej w początkowej fazie naszej przygody z pływaniem skoryguje błędy i pomoże opanować poprawną formę danego stylu.

Gdzie pływać? Wiele nowoczesnych siłowni posiada w swojej ofercie również basen. Niestety z reguły to obiekty o małym rozmiarze i często prowadzone są tam zajęcia z aqua-aerobiku lub lekcje pływania. Najlepiej wybrać osobny obiekt, świetnie jeśli jest to przynajmniej 25 metrowa pływalnia. Możemy wówczas liczyć na fachową obsługę i możliwość treningów na długich dystansach. Zachęcamy – szczególnie latem-  jako formę relaksu i odciążenia…