Systematyczne pływanie rozwija całe ciało poprzez aktywizację większości grup mięśniowych. Przede wszystkim wzmacnia mięśnie klatki piersiowej, ramion, pleców, nóg i brzucha. Pływanie to przede wszystkim sport kondycyjny, mniej siłowy, wiec jeśli chcesz zmienić proporcje sylwetki, wybierz dodatkowo intensywny trening siłowy na poszczególne partie mięśniowe.
Szybkość pływania jest uzależniona od poprawnej techniki. Warto więc pływać dobrze jakościowo – prawidłowo układać ręce i nogi, wówczas pływanie będzie bardziej efektywne.
Poniżej wskazówki jak udoskonalić technikę pływania w stylu dowolnym…
Na co warto zwrócić uwagę w stylu dowolnym…
- Oddychanie – wydychaj powietrze nucąc lub śpiewając, gdy twoja głowa znajduje się nad wodą. Usta pięknie rozluźnione. Żadnego wstrzymywania oddechu.
- Pozycja głowy i ciała – patrz przed siebie, ale nie napinaj szyi, a już na pewno nie opuszczaj głowy i nie chowaj do środka podbródka.
- Obracanie ramion – wyobraź sobie, że odpychasz się na desce surfingowej. Nie potrzebujesz, aż tak wielkich obrotów. Większość osób zbyt mocno obraca ramiona, przez co ich biodra „skręcają”.
- Wejście rąk do wody – włóż płaskie dłonie do wody (żadnego wystawiania małego palca ani unoszenia kciuka w górę), rozstawione dokładnie na taką samą szerokość jak podczas podciągania się na siłowni. To pozycja dodająca ci mocy.
- Zrób sobie przerwę – gdy twoja ręka znajdzie się już w wodzie, sięgnij nią w przód i zrób sobie bardzo krótką przerwę – tak krótką, że prawie nie pomyślisz, że to „przerwa” albo „pauza”. Daje ci do szybki i mocny ruch ślizgowy.
- Odpychaj się – nie myśl o wzorze w kształcie S. Zamiast tego próbuj się odpychać jakbyś wiosłował w łódce lub odpychał się na desce. Ręka zwyczajnie wraca prosto do wody.
- Chwyć wodę – zastosuj metodę tzw. wysokiego łokcia, co oznacza, że czubki twoich palców wskazują dno basenu, gdy się odpychasz.
- Moc z przodu – twoja faza mocy ma miejsce w przedniej części twojego uderzenia ręką o wodę, a nie na końcu twoich bioder. Wysil się mocno na początku, następnie szybko odpuść, a później przygotuj rękę do następnego ruchu. Myśl: daleki zasięg, krótkie odepchnięcie.
- Rozluźnij i zregeneruj – po fazie mocy, wydostań rękę z wody i pozwól jej odpocząć zanim znów skierujesz ją w stronę biodra. Wyprostowana, zaokrąglona czy ugięta w łokciu podczas regeneracji – nie ma to znaczenia, rób to, co wydaje ci się naturalne!
- Kop – pomyśl o tym jak o skierowaniu palców u nóg do środka i wykonywaniu małych i szybkich kopniaków. Twoje duże palce u nóg mogą się o siebie ocierać podczas kopania.
Pomyśl jaki pływanie ma dobry wpływ na naszą urodę. Naskórek podczas pływania zostaje ujędrniony i wygładzony. Masaż skóry poprzez wodę pobudza ukrwienie i poprawia krążenie, dlatego pływanie pomaga w walce z cellulitem, a także z obrzękami nóg i pajączkami. Systematyczne uprawianie tego sportu kształtuje naszą sylwetkę i modeluje ciało, hartuje organizm, a przy tym opóźnia procesy starzenia. Do wody marsz!!!!
You must belogged in to post a comment.