Znaczenie dobrej techniki w podnoszeniu ciężarów

Znaczenie dobrej techniki w podnoszeniu ciężarów

Znaczenie dobrej techniki w podnoszeniu ciężarów 330 482 FitNow - treningi personalne

Ucząc się nowej techniki na siłowni warto koncentrować się na sposobie w jaki podnosimy ciężar niż na tym jaka jest jego waga. Ciężko opanować technikę, jeśli zaplanowanego ciężaru nie jesteśmy w stanie podnieść – przynajmniej na początku. Gdy zaznajomisz się z techniką i stanie się ona dla ciebie niczym odruch, możesz rozpocząć zwiększanie obciążenia, by zapewnić mięśniom stymulację i wyzwanie.
Zbyt duże obciążenie zastosowane za wcześnie najprawdopodobniej spowoduje osłabienie formy i ewentualne kontuzje – zwłaszcza jeśli chodzi o dolną część pleców, mogą powodować długie przerwy w treningu.

Najczęstsze błędy, które widuję na siłowni to zaokrąglanie dolnej części pleców podczas wykonywania przysiadów, martwego ciągu i wiosła w opadzie tułowia, jak również przeprost pleców podczas wyciskania na ławce czy wyciskania w pionie, oraz pracę szyi podczas ćwiczeń brzucha. Wszystko to może wydawać się dość niewinne, lecz w rzeczywistości może doprowadzić do poważnych nieszczęść i kontuzji – niekoniecznie od razu lecz prawdopodobnie w przyszłości może spowodować długotrwałe kontuzje.

Jeśli chcesz nauczyć się prawidłowo wykonywać nowe ćwiczenia lub upewnić się, że stosujesz poprawną technikę, warto zainwestować w trenera personalnego. Masz wówczas pewność, że czas spędzony na siłowni przyniesie dobre rezultaty i wykluczy ryzyko odniesienia kontuzji zarówno teraz, jak i w przyszłości.