WYŁĄCZONY METABOLIZM…

WYŁĄCZONY METABOLIZM…

WYŁĄCZONY METABOLIZM… 300 450 FitNow - treningi personalne

Prędkość przemiany materii…Gdy jutro rano się obudzisz, idź do łazienki, chwyć termometr i zmierz sobie temperaturę. Dlaczego? Cóż, temperatura ciała odzwierciedla metaboliczny stan energetyczny danej osoby, czyli to, jak dobrze działa twój metabolizm.
Nie trzeba mieć żadnej dogłębnej wiedzy, by wiedzieć, że spory odsetek populacji ma problem z utratą wagi, a może być to spowodowane wieloma czynnikami. Jedną z najważniejszych zmiennych, którą ludzie często przeoczają, jest prędkość przemiany materii.
Ludzie martwią się czynnikami zewnętrznymi – tym, żeby mieć najlepszy program treningowy, upewniają się, że jedzą odpowiednią żywność i że zażywają odpowiednią ilość snu – to wszystko jest BARDZO ważne, jeśli chcesz być szczupły, ale stan twojego metabolizmu powinien być punktem początkowym podróży ku zdrowiu, a często zostaje on niestety przeoczony.
Nadszedł czas, by ludzie zaczęli zaglądać w głąb siebie, mierząc rano temperaturę (przed porannym skorzystaniem z toalety), by uzyskać prędkość podstawowej przemiany materii.
Dla większości osób pomiar będzie niższy niż optymalna temperatura wynosząca 36,6 (i nie pozwól wmówić sobie, że obniżona temperatura to norma, bo to nieprawda). W zasadzie im starsi jesteśmy, tym niższa staje się temperatura naszego ciała. Teraz już wiem, że nie jestem stary, ale mogę się założyć, że jeśli poprosisz zdrowego 40-latka, który podnosi ciężary i właściwie się odżywia, o zmierzenie temperatury ciała, będzie ona wynosić 36,6.
Gdy już sprawdzisz swoją temperaturę i okaże się, że jest ona poniżej 36,6 stopni, musisz koniecznie coś z tym zrobić. Temperatura poniżej 36,6 stopni nie świadczy o zdrowiu i oznacza, że twój metabolizm spowalnia, co z kolei powoduje, że procesy chemiczne, które zachodzą w twoich komórkach, by utrzymać je przy życiu, zaczynają przebiegać w ślimaczym tempie.

Objawy zwolnionego metabolizmu; 1. przyrost wagi
2. ospałość
3. kiepski stan włosów i paznokci
4. wypadanie włosów
5. sucha skóra
6. zmęczenie
7. zimne dłonie i stopy
8. zaparcia

Często, gdy dana osoba ma spowolniony metabolizm, może być to również wskaźnik, że pojawiły się problemy z tarczycą. Tarczyca, umieszczona u podstawy szyi, wytwarza hormon zwany tyroksyną (T4), T4 przekształca się w trójjodotyroninę (T3) i odwrotne T3 (RT3). To właśnie T3 uruchamia całą maszynerię związaną z wytwarzaniem ATP w każdej żywej komórce, a RT3 spowalnia cały ten proces.
Produkcja tych hormonów tarczycy kontrolowana jest przez TSH (hormon tyreotropowy), który uwalniany jest przez przysadkę mózgową.
I tutaj zaczyna robić się interesująco.
Przyczyną spowolnionego metabolizmu może być wiele czynników – zła dieta, jedzenie zbyt małych ilości pożywienia, spożywanie zbyt małej ilości danego składnika odżywczego, a nawet spożywanie dużych ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (PUFA) – dodatkowa uwaga: Nie mówię, że PUFA są złe dla twojego zdrowia, ale jeśli twoja dieta składa się z dużej ilości orzechów, nasion, olejów i warzyw to PUFA mogą mieć ogromny wpływ.
Pomyśl o tym w ten sposób. Gdy wiewiórki lub niedźwiedzie przygotowują się do okresu hibernacji, zjadają ogromne ilości orzechów i nasion, które są bogate w PUFA. PUFA spowalniają prędkość ich metabolizmu, dzięki czemu mogą one dłużej przetrwać i zmniejszyć zapotrzebowanie na składniki odżywcze, ponieważ będą spać przez kilka miesięcy.

Walka ze stresem… Ważnym czynnikiem, z powodu którego cierpi wiele osób jest stres. Jeśli masz zbyt dużo stresu w życiu, nadnercza nieźle obrywają. Wyjaśnienie dla osób, które tego nie wiedzą – jak sama nazwa mówi, nadnercza znajdują się nad nerkami, a ich głównym zadaniem jest wspomaganie organizmu w walce ze stresem, niezależnie od tego, czy jest on spowodowany szkołą, pracą, urazem, a nawet problemami w związku – zadaniem nadnerczy jest wspieranie cię w każdej sytuacji.
Gdy nadnercza nie mogą już unieść ciężaru stresu, męczą się. Oznacza to, że nie mogą prawidłowo funkcjonować, a gdy tak się dzieje, podwzgórze daje sygnał przysadce mózgowej, by wytwarzała mniej TSH, co spowoduje powstawanie mniejszych ilości T4 i nieuchronnie T3 (jeśli pamiętasz, T3 uruchamia cały proces tworzenia ATP w komórkach).
Gdy w twoich komórkach znajdują się mniejsze ilości ATP, ogólnie w organiźmie jest mniej energii, co sprawia, że czujesz się zmęczony i wykończony.
Teraz, gdy już rozumiesz, jak ważne jest to, by twój metabolizm działał optymalnie, nadszedł czas, żeby naprawić problem.