TRENING PO ALKOHOLU…

TRENING PO ALKOHOLU…

TRENING PO ALKOHOLU… 1550 650 FitNow - treningi personalne

Pytanie: Czy można bezpiecznie pójść na siłownię po wypiciu jednego lub dwóch drinków podczas lunchu lub innego posiłku?

Odpowiedź: Nie, nie, nie…. Rozumiemy, że może się to wydawać w porządku, ponieważ prawdopodobnie obserwowałaś zanjomych, którzy wybierali się na jogę po sobotnim lunchu i nadal jakoś żyją. Ale specjaliści twierdzą, że takie postępowanie jest złe z kilku powodów.

Przede wszystkim picie alkoholu wpływa na sposób wykonywania ćwiczeń. Nie mówimy tu tylko o zdarzeniu typu „ooh, byłam nieco pijana podczas jogi i przewróciłam się wykonując pozycję psa patrzącego w dół”. Nie, jest to kwestia bardziej fizjologiczna. Gdy ćwiczysz, twoje ciało zużywa glukozę, która odkładana jest w wątrobie jako źródło paliwa. Problem polega na tym, że kiedy pijesz, alkohol jest również metabolizowany w wątrobie – tak, w tej samej wątrobie! Oznacza to, że alkohol upośledza zdolność wątroby do efektywnego zużywania zapasów glukozy. W rezultacie nie uzyskasz energii, która jest ci potrzebna do ćwiczeń i po prostu będziesz tracić czas.

Dodatkowo alkohol ma właściwości odwadniające. Podczas treningu i tak potrzebujesz więcej płynów, by właściwie zasilić swój organizm podczas ćwiczeń, a jeśli ćwiczysz po wypiciu kieliszka wina lub szklanki piwa, będziesz jeszcze bardziej odwodniona. To nie tylko niebezpieczne, ale również zmniejsza twoje ogólne osiągnięcia.

Trenowanie po wypiciu alkoholu zwiększa ryzyko odniesienia urazu. Powód: podczas wysiłku fizycznego w organiźmie powstaje stan zapalny. Alkohol sam w sobie również wywołuje taki stan, więc zastanów się: w zasadzie zwiększasz stan zapalny organizmu, w którym w sposób naturalny pojawił się już taki efekt. A ten podwójny przypadek oznacza, że na dłuższą metę stajesz się bardziej podatna na urazy.

Jednak pytanie brzmi: Co stanie się, jeśli wypiłaś jednego drinka w południe i chcesz trenować znacznie później tego samego dnia? Jak długo musisz poczekać? Trudno powiedzieć. Dzieje się tak, ponieważ sposób metabolizowania alkoholu w dużej mierze zależy od składu twojego ciała. Szczupli ludzie mogą spalić drinka szybciej, a w przypadku cięższych osób może potrwać to dłużej. Najlepiej jest najpierw odbyć trening, a później wypić kieliszek wina w nagrodę – dzięki temu będzie jeszcze słodsze (lub, jeśli wolisz, bardziej wytrawnie).