NAUCZ SIĘ KOCHAĆ BURPEES…

NAUCZ SIĘ KOCHAĆ BURPEES…

NAUCZ SIĘ KOCHAĆ BURPEES… 310 452 FitNow - treningi personalne

Czym jest burpee?
Burpee to ćwiczenie całego ciała, które łączy trening siłowy i aerobowy w jednej sekwencji ruchów. Oryginalne burpeee można rozłożyć na cztery kroki. Ćwiczenie rozpoczynasz w pozycji stojącej, następnie opuszczasz się do pozycji przysiadu ustawiając jednocześnie dłonie na ziemi, następnie wyciągasz (robiąc krok lub wykop) nogi w tył, ustawiając się w pozycji do pompki. Teraz wystarczy tylko odwrócić sekwencję i powrócić do pozycji startowej.
Oryginalne Burpee przedstawione zostało w latach 30′ ubiegłego stulecia przez amerykańskiego fizjologa Royal H. Burpee. Wykorzystywał je jako test w celu szybkiej oceny kondycji fizycznej młodych mężczyzn. Z biegiem lat, ćwiczenie zyskało dużą popularność i obecnie jest stałym elementem świata fitnessu.

Dlaczego Burpee? Burpees zostały wprowadzone do biegów z przeszkodami w 2011 roku. Początkowo były to standardowe burpees, lecz z czasem zmieniono je na bardziej wymagające. W 2012 roku w jednym z największych wyścigów z przeszkodami wprowadzono oficjalny rodzaj burpees, który wzbogacono o dodatkowe pompki. Dziś każdy, komu nie uda się pokonać przeszkody musi wykonać 30 powtórzeń burpees w następujący sposób:

1. Zacznij stojąc pionowo na ziemi
2. Wykonaj przysiad umieszczając dłonie na ziemi
3. Wyciągnij nogi w tył (robiąc krok lub wykop) do pozycji pompki
4. Opuść klatkę do ziemi
5. Unieś korpus
6. Podciągnij nogi z powrotem pod siebie (robiąc krok lub wykop)
7. Wstań
8. Wyskocz pionowo w górę wyrzucając ręce nad głowę
9. Wróć do pozycji startowej i powtórz 30 razy

Jeśli trenujesz do biegów błotnych lub wyścigów z przeszkodami, regularne wykonywanie burpees nie tylko pomoże ci w przypadku ominięcia przeszkody, ale spowoduje również, że będziesz silniejsza i bardziej wytrzymała w kolejnych wyścigach.