Jak poprawnie wykonywać przysiad?Skoro przysiady są tak doskonałe, dlaczego stosunkowo tak niewiele osób faktycznie je ćwiczy? Wiemy już, że są niezbędnym ruchem codziennego życia i że wykonując przysiady możemy rozwinąć niemal każdy mięsień dolnych części ciała, więc dlaczego gdy idziemy na siłownię, coraz częściej w klatce do przysiadów stoi jakiś facet i ćwiczy biceps, zamiast wykonywać przysiady? Myślę, że istnieje wiele powodów…Przysiady są trudne i nauczenie kogoś jak wykonywać je efektywnie i dobrze, wymaga doświadczenia, cierpliwości i czasu – czegoś, czego wielu pracownikom siłowni bardzo brakuje. Przysiad jest wymagającym technicznie ćwiczeniem, a gdy przychodzi co do czego, łatwiej jest wskoczyć na suwnicę i uzyskać natychmiastowy trening niż spędzić kilka tygodni na doskonaleniu bardziej zaawansowanego i złożonego, aczkolwiek oczywiście bardziej skutecznego ćwiczenia. Jeśli przysiady wykonywane są prawidłowo, naprawdę wzmacniają zdrowie kolan i dolnej części pleców. Owszem, gdy ćwiczymy przysiady z 250kg obciążeniem wiąże się to z pewnym ryzykiem, lecz jeśli podnosisz taką masę kilogramów, twoja siła i wytrzymałość są naprawdę więcej niż przeciętne. Dla reszty z nas, którzy nie są w stanie udźwignąć aż tak wielkiego obciążenia, przysiady z umiarkowaną wagą doskonale wzmacniają nasze ciała i nie są szkodliwe dla zdrowia. Wreszcie, przysiady to ciężka praca! Seria z dużą ilością powtórzeń maksymalnie przyspieszy pracę twojego serca i wywoła przyspieszony oddech. Nie ma czegoś takiego jak lekki czy łatwy trening przysiadów.
Technika wykonywania przysiadów… Nadchodzi moment, gdy zaczynasz myśleć podobnie jak ja i chcesz rozpocząć wykonywanie przysiadów lub upewnić się, że wykonujesz je poprawnie. Postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami i skup się na technice, zanim zaczniesz martwić się o obciążenie. Fragmenty zaznaczone pogrubioną czcionką to punkty, o których szczególnie musisz pamiętać, jeśli chcesz na dobre utrwalić sobie poprawną technikę przysiadów. Skupimy się tutaj na przysiadach ze sztangą na barkach, ponieważ jest to najbardziej wyzywająca odmiana z wszystkich powszechnie wykonywanych.
1.Oprzyj sztangę na górnej części pleców – nigdy nie opieraj gryfu o szyję. Im niżej tym lepiej, jeśli chodzi o umieszczenie sztangi podczas przysiadu.
2.Trzymaj sztangę tak wąskim chwytem jak tylko pozwala ci na to elastyczność twoich ramion. To sprawia, że górne mięśnie pleców również aktywują się i zapewniają dodatkowe wsparcie i amortyzację.
3.Mocno trzymając sztangę unieś ją i odejdź na krok przed stojak, a następnie ustaw się tam ze stopami rozstawionymi na szerokość barków. Palce u stóp skieruj lekko do zewnątrz.
4. Wypchnij klatkę piersiową, wyprostuj plecy i napnij mięśnie brzucha! Wykonaj wdech.
5.Skieruj kolana do zewnątrz (w kierunku tym samym co stopy) i mocno oprzyj się na stopach!
6.Równomiernie rozkładaj ciężar pomiędzy piętami, a przednimi częściami stóp.
7.Najpierw biodra, a dopiero później kolana!
8.Wypchnij biodra do tyłu, ugnij kolana i zejdź tak nisko, by biodra znalazły się na poziomie kolan. Nie pozwól sobie na wygięcie dolnej części pleców. Patrz bezpośrednio w przód przez cały czas. Trzymaj klatkę wypiętą i opieraj ciężar na piętach!
9.Na wydechu, prostuj kolana i biodra, jednocześnie utrzymując na początku ruchu kąt nachylenia tułowia, a dopiero następnie w pełni się wyprostuj.
Chciałbym móc nauczyć techniki każdego z was, lecz niestety, moje supermoce kończą się na możliwości zjedzenia kilku paczek Oreo w ciągu nawet jednej godziny – podróże w czasie czy inne sposoby by być w tysiącach miejsc naraz wykraczają już poza moje siły. Jeśli jednak potrzebujesz więcej informacji na temat przysiadów, znajdziesz o nich mnóstwo wiedzy w internecie, dużo dobrych książek i dosłownie tysiące filmów instruktażowych. Zawsze możesz też zwrócić się do naszego CENTRUM TRENINGOWEGO W KRAKOWIE, ( jeśli wam po drodze) i poprosić o pomoc trenera personalnego.
You must belogged in to post a comment.