MOTYWACJA NA ŻYCIE…

Prosty przewodnik pomagający zachować motywację na lata...

piątek, 24 Marzec 2017

Gdyby ludzie byli prostymi istotami, funkcjonowaliby jak większość zwierząt i wykonywali jedynie czynności, które pomagają w przeżyciu i reprodukcji. Jedlibyśmy tylko tyle, ile potrzebujemy, by dostarczyć paliwa naszym organizmom i oszczędzalibyśmy całą naszą energię, by bronić swoich rodzin i polować.

Oczywiście, wyewoluowaliśmy ponad taką prostą i prymitywną egzystencję i odwiedzamy fast foody (nie dlatego, że „oszczędzamy energię”), by kupić jedzenie, które dostarcza więcej kalorii w jednym posiłku niż potrzebujemy na cały dzień.
Nieustannie dokonujemy wyborów, które prowadzą do pogorszenia naszego zdrowia, nie martwiąc się niebezpiecznymi konsekwencjami.
Dokonujemy tych wyborów, ponieważ możemy i ponieważ motywatory psychologiczne, których istnienia większość z nas nie jest świadoma, sprawiają, że postępujemy w taki, a nie inny sposób.
Przez dekady behawioryści próbowali zrozumieć w jaki sposób dokonujemy wyborów, a ostatnio ujawnili zaskakujące informacje na temat tego, co nas napędza i jaką rolę w życiu odgrywa motywacja. Istnieją dwa typy motywacji, do których będę się odnosić, motywacja określona i motywacja nieograniczona.

Motywacja określona: Dlaczego działa tylko krótkoterminowo? Określoną motywację odnajdziesz w chwytliwych, szybkich rozwiązaniach fitness czyli programach, które opierają się na małym skupieniu i produkują szybko-przemijające wyniki. Dieta lub program treningowy w tym stylu często powiązany jest z określonymi celami jak np. „zrzucę 10kg wagi przed ślubem”, „latem będę muskularny”, „zaimponuję mojej byłej dziewczynie na zjeździe absolwentów liceum”. Oczywiście cele w tym stylu początkowo nas motywują, ale nie inspirują ani nie powodują prawdziwej zmiany, co oznacza, że gdy dane wydarzenie minie, mięśnie staną się miękkie, a utracony tłuszcz powróci.

Określona motywacja szybko przemija, ponieważ ustanowiony cel oparty jest o nagrodę, którą mogą być oceny, pieniądze, wygląd…
Naukowo dowiedziono, że cele ukierunkowane czysto na nagrody lub wyniki nie powodują długoterminowego zobowiązania. Nie jest to kwestia siły woli, jak mógłbyś pomyśleć, tylko tego, w jaki sposób funkcjonujemy. Jestem pewien, że pamiętasz system nagród i kar, stosowany w szkole – dobre oceny za dobrze wykonaną pracę, zostawanie po lekcjach za złe uczynki. Jesteś tego świadomy czy nie, ta metoda została stworzona, by cię zmotywować i utrzymać na dobrej drodze.
To samo można powiedzieć o biznesie. Pewnego dnia dorastamy, opuszczamy szkołę i wchodzimy do podobnego systemu zachęt w naszych miejscach pracy. Tym razem oparte są na premiach i podwyżkach oraz karach – ominięcie awansu lub utrata pracy. Nowa nauka motywacji pokazała, że tak naprawdę nie jesteśmy motywowani przez kary, nagrody albo rezultaty. Nawet pieniądze nas nie motywują, raczej tłumią ważne cechy charakteru jak kreatywność i wytrwałość.
Badania dowodzą, że dzieci w wieku szkolnym (szkoła podstawowa) są znudzone powierzchownymi motywatorami, natomiast chcą się rozwijać i uczyć dla nagród takich jak wspierające otoczenie i uznanie.