Prawie wszystkie mity na temat wytrenowania „kaloryfera”, które napotkasz na swej drodze do uzyskania dobrze wyćwiczonych środkowych partii ciała, zostaną tu opisane. Powinny pomóc w podejmowaniu decyzji i planowaniu treningów.
Mit 1. – Mięśnie brzucha są inne niż reszta.
To nie jest prawda, Twoje mięśnie brzucha są zbudowane dokładnie tak samo jak wszystkie inne mięśnie w Twoim ciele. Jedyna różnica dotyczy ich umiejscowienia oraz tego, że w przeciwieństwie do bicepsów czy mięśni czworogłowych nie są przyczepione do powierzchni kostnej. Więc należy je ćwiczyć w ten sam sposób, w który mógłbyś trenować, powiedzmy, klatkę czy biceps. Podstawowe prawa fizjologii, które stosuje się do wszystkich mięśni, można zastosować też do mięśni brzucha. Oznacza to, że musisz wykonywać ćwiczenia w prawidłowej płaszczyźnie ruchu, aby zapewnić efektywny trening mięśniom.
Mit 2. – Brzuch trzeba ćwiczyć codziennie.
Najogólniejsze zasady treningu siłowego mówią, że należy dać mięśniom co najmniej dzień odpoczynku na odzyskanie sił i odnosi się to również do Twoich mięśni brzucha. Zamiast ćwiczyć brzuch każdego dnia, rób to co drugi dzień, lub nawet tylko 3 razy w tygodniu. Muszą odpocząć, tak samo jak reszta ciała. Sztuką jest aby trening był odpowiednio intensywny.
Mit 3. – Ćwiczenie brzucha sprawi ,że zmniejszy się pokrywająca go warstwa tłuszczu.
Nie ma czegoś takiego jak miejscowa redukcja tkanki tłuszczowej. Ludzie zakładają, że jeśli masz nadmiar tłuszczu na brzuchu i zaczniesz ćwiczyć mięśnie brzucha to spalą one tłuszcz, który je pokrywa. Lecz zakładają źle. Nie da się pozbyć tłuszczu wykonując w kółko jedynie ćwiczenia jednej grupy mięśniowej. Wręcz prędzej pozbędziesz się „opony”, ćwicząc przysiady, niż brzuszki. Jedynym sposobem na pozbycie się bębenka są dłuższe ćwiczenia obejmujące całe ciało oraz zdrowa, niskokaloryczna dieta.
Mit 4. – Duża ilość powtórzeń to gwarancja sukcesu.
Jak przeczytałeś wcześniej, mięśnie brzucha są takie jak każdy inny mięsień w Twoim ciele. To znaczy, że powinieneś je trenować w taki sam sposób jak resztę grup mięśniowych. Aby zwiększała się ich siła i masa, musisz przeciążać mięśnie.
Mit 5. – Jeśli masz problemy z plecami, trening brzucha tylko je pogorszy.
To również nie jest prawdą. Ćwiczenie mięśni brzucha wzmocni Twoje plecy. Przeciwne mięśnie w organizmie zawsze pomagają sobie nawzajem. Więc jeśli masz słaby brzuch, obciążenie przeważnie spada na plecy. Konkluzją tego jest iż wzmocnienie brzucha, odciąży plecy, które dodatkowo przy treningu brzucha również zostaną wzmocnione.
Mit 6. – Wystarczy że robisz mnóstwo przysiadów.
Zapomnij o ćwiczeniu pełnych przysiadów codziennie. Możesz je ćwiczyć 1-2 razy w tygodniu dla wzmocnienia nóg, korpusu, itd., ale nogi ćwiczone intensywnie także potrzebują czasu na regeneracje. Mimo tego, że mięśnie proste brzucha są najbardziej widoczne, najważniejszym powodem do trenowania mięśni brzucha jest zdrowie pleców. Ćwiczenie jedynie mięśnia prostego brzucha, choć wyglądać będzie efektownie, nie zabezpieczy pleców tak jak powinien. Ważne zatem jest aby ćwiczenia mięśni brzucha były różnorodne i obejmowały nie tylko mięsień prosty ale także mięśnie skośne wewnętrzne i zewnętrzne oraz mięśnie poprzeczne. Różnorodność jest tutaj kluczem.
Nie trać czasu na popełnianie prostych błędów. Lepiej zaplanuj trening mądrze, abyś mógł później cieszyć się świetnie wyglądającym i dobrze spełniającym swoją rolę brzuchem!
You must belogged in to post a comment.