MAŁE ZMIANY – WIELKIE REZULTATY

MAŁE ZMIANY – WIELKIE REZULTATY

MAŁE ZMIANY – WIELKIE REZULTATY 1550 650 FitNow - treningi personalne

„Droga redakcjo Fitnow, bardzo lubię wasze artykuły i dzięki wam od początku 2015 roku stałem się bardziej aktywny, przez co zrzuciłem trochę tłuszczu. Mam jednak problem. Czuję się przez to wszystko nieco przytłoczony i nie wiem czy będę w stanie kontynuować na dłuższą metę. Czy możecie mi jakoś pomóc zanim zdążę się poddać?”

Jak mogliśmy nie pomóc człowiekowi w potrzebie? E-mail zawierał także zmiany, które czytelnik próbował zrealizować:

1. Jeść pięć porcji warzyw dziennie
2. Jeść porcie owoców dziennie
3. Pić dwa litry wody dziennie
4. Jeść białko w każdym posiłku
5. Jeść dużo zdrowych tłuszczów
6. Wyeliminować z diety cukier i węglowodany proste
7. Spacerować 30 min każdego dnia
8. Medytować  każdego dnia
9. Nauczyć się czegoś nowego każdego dnia
10. Wykonywać trening siłowy trzy razy w tygodniu
11. Wykonywać trening kardio dwa razy w tygodniu
12. Rozciągać się codziennie po 20 minut
13. Zmniejszyć ilość bezurzytecznie straconego czasu
14. Dwa razy w miesiącu chodzić na masaż, by usprawnić regenerację po treningach
15. Znaleźć pracę bliżej domu, by mieć więcej czasu dla rodziny

Cóż, nie wiem jak dla was, ale moim zdaniem lista ta wygląda jak ostateczny wzór na idealną formułę życia w zgodzie z fitnessem i z samym sobą. W rzeczywistości jednak jest to mnóstwo rzeczy, które biedny czytelnik próbuje wprowadzić za jednym zamachem! Nic dziwnego, że czuje się nieco przytłoczony.

Takie podejście jest bardzo dobre, lecz często chęć natychmiastowej naprawy wszystkiego naraz skutkuje porażką już po kilku tygodniach. Nie twierdzę, że nie powinieneś próbować, bo są ludzie, którzy poradzą sobie z takim wyzwaniem, lecz jest lepszy sposób, by osiągnąć te cele niż od razu zmieniać całe swoje życie.

Małymi kroczkami
Zasadniczo zamiast próbować zmienić całe swoje życie w ciągu jednej nocy, wybierz jeden punkt z listy, co do którego masz absolutną pewność, że będziesz w stanie trzymać się go przez miesiąc. Skup się maksymalnie na tej zmianie i codziennie wieczorem skrupulatnie upewniaj się, że na pewno dziś udało się osiągnąć cel. Następnie po tygodniu dodaj kolejną pozycję z listy. Teraz musisz przestrzegać dwóch, lecz to znacznie łatwiejsze niż od razu wszystkich.

Kontynuuj dodając po jednym punkcie każdego tygodnia, lecz pamiętaj – musisz mieć absolutną pewność, że jesteś w stanie utrzymać daną zmianę przez miesiąc. W przypadku czytelnika, który do nas napisał, po 15 tygodniach będzie realizował ostatni punkt z listy, a większa jej połowa będzie już głęboko zakorzenionym nawykiem. Jeśli w dowolnym momencie poczujesz, że coś wymyka ci się spod kontroli, nie dodawaj kolejnej zmiany w danym tygodniu. Poczekaj do czasu, aż odzyskasz stabilność przez rozpoczęciem realizacji kolejnego punktu z listy.

Wierzę, że gdyby więcej ludzi zastosowało właśnie ten schemat zmiany swojego stylu życia, nasza populacja byłaby o wiele zdrowsza i szczęśliwsza!