KONTROWERSJE ZDROWOTNE: CZY MOŻESZ MIEĆ NADWAGĘ I BYĆ ZDROWY JEDNOCZEŚNIE?

KONTROWERSJE ZDROWOTNE: CZY MOŻESZ MIEĆ NADWAGĘ I BYĆ ZDROWY JEDNOCZEŚNIE?

KONTROWERSJE ZDROWOTNE: CZY MOŻESZ MIEĆ NADWAGĘ I BYĆ ZDROWY JEDNOCZEŚNIE? 1550 650 FitNow - treningi personalne

Kasia Sołtan- Dietetyk Fitnow mówi -W zasadzie- Nie. W większości ludzie z nadwagą są mniej zdrowi, niż być powinni. Należy jednak nie mylić nadwagi z otyłością, która jest jednym z najbardziej powszechnych zagrożeń zdrowotnych dzisiejszego społeczeństwa. Nadwagę powinno się traktować jako wstęp do otyłości, która zwiększa ryzyko zachorowania na praktycznie każdą poważniejszą chorobę; choroby serca, cukrzycę, przewlekłe zapalenie stawów i większość nowotworów. Kiedy naukowcy z American Cancer Society śledzili wyniki badań miliona ludzi przez 16 lat, okazało się, że im wyższa masa ciała, lub wyższe BMI, tym wyższe istnieje zagrożenie nowotworu piersi, macicy, żołądka czy wątroby. Eksperci wciąż zastanawiają się czy otyłość sprawia, że żyjemy krócej, lecz pewnym jest, że czujemy się starsi podczas wykonywania codziennych czynności, jak jazda na rowerze, bieganie na autobus, nawet zakupy – wszystko to staje się o wiele trudniejsze. Głównie chodzi o to, że jeśli chcesz być aktywny i sprawny teraz i w przyszłości, znacznie lepiej byłoby utrzymywać zdrową wagę.

Dr. Katarzyna D. Kardiolog (klientka FN)- TAK/NIE To nie jest takie prostolinijne. Dobrze udokumentowane jest, że ludzie z nadwagą mogą prowadzić długie, wolne od chorób życie.  Jeśli jesteś otyły, ale aktywny – tzn uprawiasz aktywności fizyczne 20-30 minut dziennie – możesz żyć dłużej niż ktoś, kto jest szczupły, lecz bez formy! Położenie całego nacisku na wagę, bez troski o dietę i fitness, jest szkodliwe dla wszystkich. Może doprowadzić do tego, że ludzie szczupli sądzą, że mogą jeść niezdrowe jedzenie, ponieważ i tak są szczupli. Oznacza to, że najlepszym co możesz zrobić, jeśli masz nadwagę, to stosowanie diety. Prawda jest taka, że większość ludzi po zastosowaniu diety z powrotem odzyskuje utracone kilogramy, czasem nawet więcej, co przyczynia się do powstania zwiększenia ryzyka dla wielu chorób. Jeśli odżywiasz się zdrową dietą i uprawiasz jakieś ćwiczenia fizyczne, jesteś prawdopodobnie zdrowy, dopóki Twoja waga nie zaczyna bić na alarm wskazując patologiczne nagromadzenie tkanki tłuszczowej jakim jest otyłość..

Anna W. (klientka FN). NIE. To temat idealny dla mnie. Noszę rozmiar 42-44 i jestem szczęśliwa i zdrowa. Nie zawsze tak było. W zasadzie, najgorzej czułam się gdy byłam około 20kg szczuplejsza. Moja mama, zawsze przykładała uwagę do mojego wyglądu, odbierając wszystkie smaczki dzieciństwa jak lody, ciastka. itp, ponieważ już jako dziecko przekazywałam tendencje do nadwagi i kiedy byłam nastolatką, zdecydowałam, że chcę być modelką. Głodziłam się więc, przyjmowałam leki przeczyszczające i ćwiczyłam bez końca, by wcisnąć się w ubrania, w których chodzą modelki, a następnie podpisałam kontrakt z agencją. Ludzie mówili, że wyglądałam świetnie, ale czułam się nie najlepiej, bo moje ciało pozbawione było składników odżywczych, przez co im więcej kilogramów zrzucałam, tym bardziej spadała moja samoocena. Teraz skończyłam z tą katorgą, a moje ciało jest takie, jakie powinno. Każdy organizm jest inny, może być niezdrowy gdy jesteś chudy czy gruby. Kluczem jest znalezienie odpowiedniej wagi dla Twojego organizmu i pozostanie w niej.