JAK ZAPOBIEGAĆ URAZOM BARKU?

JAK ZAPOBIEGAĆ URAZOM BARKU?

JAK ZAPOBIEGAĆ URAZOM BARKU? 1550 650 FitNow - treningi personalne

Kontuzje barku…Poniżej niektóre objawy towarzyszące urazom barku (jeśli zauważysz u siebie któryś z nich, bezzwłocznie zasięgnij porady lekarza). Jeśli ramię jest sztywne i trudno Ci je obracać we wszystkich kierunkach, jeśli ramię łatwo wyskakuje ze stawu, jeśli występują nietypowe lub długotrwałe bóle w ramieniu, lub jeśli bark nie generuje wystarczającej siły do wykonywania rutynowych czynności – prawdopodobnie masz uraz barku.
Na kontuzje barku często pomocne są ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie chroniące staw barkowy i ścięgna. Wykorzystanie ciepłych i zimnych okładów może zmniejszyć obrzęk i przynieść nieco ulgi. Zdarza się, że konieczna jest operacja, a potem program ćwiczeń dostosowany przez fizjoterapeutę.
W tym artykule przyjrzymy się kilku urazom barku, a także sposobom łagodzenia ich skutków dzięki ćwiczeniom.

URAZ PIERŚCIENIA ROTATORÓW…Pierścień rotatorów jest głównym komponentem ramienia i składa się z różnych ścięgien i mięśni, które utrzymują staw barkowy na miejscu. Te mięśnie pozwalają Ci unosić ramię nad głowę. Jeśli pierścień rotatorów jest kontuzjowany, mogą wystąpić trudności podczas ruchu ramieniem, a także osłabienie i silny ból.

URAZ OBRĄBKA STAWOWEGO…Pierścień chrząstki, który połączony jest z panewką stawową i służy do przedłużenia ramienia, nazywa się obrąbkiem stawowym. Stabilizuje staw barkowy i jest kotwicą dla ścięgien bicepsa. Może być rozdarty przez nadużywanie lub uszkodzenie urazowe. Gdy jest kontuzjowany – występuje ostry ból w ramieniu, niestabilność lub przeskakiwanie, czy klikający odgłos.

ZAPALENIE ŚCIĘGNA…Zapalenie występuje, gdy istnieje obrzęk, stan zapalny i podrażnienie ścięgna barkowego – włóknistą strukturę, która łączy mięśnie ramion z tkankami kostnymi. Zapalenie jest wynikiem nadmiernego rozciągnięcia ścięgien wynikającego z nadużycia, uszkodzenia, starzenia się lub choroby (np. cukrzyca). Objawy obejmują bóle ścięgien (zwłaszcza nocą), ból ścięgna gdy nie jest w użyciu, oraz jeszcze większy ból podczas używania.

ZAPALENIE TOREBKI STAWOWEJ…Zapalenie torebki stawowej powstaje, gdy powierzchnie amortyzujące wewnątrz stawu doznają urazu lub zapalenia. Objawy zapalenia torebki stawowej to sztywne i bolące ramię, szczególnie przy nacisku palcami, lub zaczerwienienie i opuchnięcie barku.