JAK SOBIE RADZIĆ Z NIEZDROWYMI WAKACYJNYMI TRADYCJAMI?

JAK SOBIE RADZIĆ Z NIEZDROWYMI WAKACYJNYMI TRADYCJAMI?

JAK SOBIE RADZIĆ Z NIEZDROWYMI WAKACYJNYMI TRADYCJAMI? 300 511 FitNow - treningi personalne

Wiem, że to brzmi dziwnie, lecz tak naprawdę przejadanie się i opuszczanie treningów może mieć czasem swoje miejsce w programie fitness. Oto pięć sposobów, dzięki którym sprawisz, że wakacje będą dla ciebie owocne!

1. Zaplanuj intensywny trening przed ogromnym obiadem
W czasie wakacji mamy tendencję do spożywania większych posiłków niż zazwyczaj. Szczególnie dotyczy to obiadów i kolacji (grille, ogniska etc). Niestety menu nie należy do „lekkich”. Co zrobić, by twoje ciało było przygotowane na dodatkowe kalorie?

Najlepszym sposobem na wykorzystanie tych extra kalorii jest wyczerpanie glikogenu mięśniowego za pomocą treningu z dużą ilością powtórzeń. Jeśli trening taki odbędziesz przed ogromnym obiadem, węglowodany zawarte w nim posłużą, by uzupełnić zapasy glikogenu mięśniowego.

Po niesamowicie trudnym treningu, twój metabolizm będzie równie wysoki. Jedząc po treningu, gdy twój metabolizm tak szybko spala kalorie, twoje szanse na gromadzenie ich w postaci tłuszczu są o wiele mniejsze.

2. Niezdrowe jedzenie tylko po treningu
W myśl tej samej zasady jak w punkcie pierwszym, wszystkie niezdrowe wakacyjne przekąski staraj się jeść tylko po treningu. Nieważne czy będą to ciasteczka owsiane twojej babci, czy ulubiony deser czekoladowo-truskawkowy, posiłek ten przyniesie znacznie mniej szkód, gdy będziesz wypompowany fizycznie.

Jedząc w tym czasie zwiększysz poziom insuliny, co wpłynie pośrednio na zwiększenie poziomu glukozy we krwi. W tym kluczowym momencie, dodatkowy cukier pomoże mięśniom odbudować zapas glikogenu.

Jeśli możesz, wybieraj przekąski z jak najmniejszą zawartością cukru. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, lecz zmniejszy to ryzyko ponownego zwiększenia ilości tkanki tłuszczowej.

3. Użyj dodatkowych kalorii, by przypakować
Ponieważ przyjmujesz więcej kalorii niż przeciętnie, dlaczego nie wykorzystać ich na twoją korzyść? Zamiast tracić tłuszcz, skup się na budowaniu mięśni. Do budowy masy mięśniowej musisz więcej jeść, więc to dobra okazja, by skorzystać z bogatych posiłków.

Zaplanuj dietę tak, by ciężkie treningi wykonywać wtedy, gdy wiesz, że będziesz zjadał duże, rodzinne obiady. Dni wolne od tego typu posiłków niech będą twoimi dniami niskokalorycznymi.

Taki plan diety sprawi, że wakacje będą dla ciebie o wiele mniej stresujące.

4. Zmniejsz obciążenie w wakacyjne dni
Dobrze zorganizowany program treningowy powinien zawierać kilkudniowy okres ze zmniejszonym obciążeniem. Czas ten pozwala na pełną regenerację organizmu, nawet wtedy, gdy nadal chodzisz regularnie na siłownię.

Jeśli wybierasz się na wakacje za miasto, nie zapomnij o tym. W ten sposób nie musisz się martwić, że nie znajdziesz w pobliżu siłowni, na której mógłbyś odbyć ciężki trening. Możesz wykonywać np. tylko ćwiczenia z masą ciała, zamiast używać hantli i sztangi.

5. Wykorzystaj sporty wakacyjne jako kardio ?
Zamiast planować długie sesje kardio na siłowni, poświęć czas na coś bardziej wakacyjnego. Masz wiele letnich dyscyplin do wyboru. Nie musisz leżeć plackiem na plaży, zagraj w siatkówkę plażową, pływaj, nurkuj itp. Z powodzeniem zastąpią one standardowe sesje kardio. Niezależnie od wyboru czynności, pamiętaj by zawsze trwała przynajmniej 20 minut.
Wakacje to czas relaksu. Pamiętaj o tym….