CZY BRZUSZKI POMAGAJĄ SPALIĆ TŁUSZCZ?

CZY BRZUSZKI POMAGAJĄ SPALIĆ TŁUSZCZ?

CZY BRZUSZKI POMAGAJĄ SPALIĆ TŁUSZCZ? 1550 649 FitNow - treningi personalne

Coś na temat metabolizmu tłuszczów… Podczas ćwiczeń aerobowych, zapasy tłuszczu są rozbijane na łańcuchy kwasów tłuszczowych i glicerol – czyli na jego podstawowe składniki. Uwalniane są do krwiobiegu i komórek mięśniowych, skąd kwasy tłuszczowe przenoszone są do mitochondriów komórek i rozbijane są w całym szeregu reakcji chemicznych w wyniku czego powstaje energia, dwutlenek węgla i woda. Glicerol wysyłany jest do wątroby, gdzie zostaje zmagazynowany oraz w celu wytworzenia innych związków chemicznych. Metabolizm tłuszczu zachodzi dopóki w komórkach obecna jest glukoza i tlen.

Czynnik czasu… Twój organizm musi znajdować się w stabilnym stanie ćwiczeń aerobowych przez co najmniej 10 minut, by została zwiększona ilość tłuszczu zużywanego na energię. W ciągu pierwszych trzech do czterech minut ćwiczeń aerobowych, takich jak jogging i jazda na rowerze, twój organizm zużywa glukozę jako główne źródło paliwa. Po pięciu do dziesięciu minutach ćwiczeń – w zależność od poziomu twojej sprawności fizycznej – ciało zaczyna zwiększać ilość tłuszczu zużywanego w formie energii.

Ćwiczenia mięśni brzucha… Ponieważ nie możesz wykonywać brzuszków ani innych ćwiczeń mięśni brzucha przez dłuższy czas, jak w przypadku joggingu czy jazdy na rowerze, twoje ciało zużywa glukozę w formie energii i nigdy nie potrzebuje tłuszczu jako głównego źródła paliwa. Nawet jeśli możesz utrzymać aktywne napięcie mięśnie brzucha przez kilka minut, możesz zrobić krzywdę swojemu kręgosłupowi lub poczuć ból brzucha spowodowany nadmiernym wyginaniem się.
Proces spalania tłuszczu zachodzi w całym ciele, a nie w konkretnych jego częściach. Jedynym sposobem na zmniejszenie ogólnej ilości tkanki tłuszczowej jest zużywanie większej ilości kalorii niż spożywasz.

Warto się zastanowić… Zalecamy ćwiczenia całego ciała, by spalić jak najwięcej kalorii i zwiększyć masę mięśniową, w której zachodzi metabolizm tłuszczu. Chociaż możesz dodać brzuszki do swojego treningu, dodaj inne ćwiczenia całego ciała (jak pompki czy ćwiczenia na piłce stabilizacyjnej, połączenie przysiadów i unoszenia ramion z hantlami, sprinty, skakanie na skakance i rzuty piłką lekarską). Świetny jest również trening interwałowy – ćwiczenia o wysokiej intensywności, po których następuje krótki okres odpoczynku, które powtarza się kilka razy – by spalić więcej tłuszczu i kalorii w krótszym czasie. W ten sposób nie tylko spalisz więcej tłuszczu niż podczas spokojnych ćwiczeń, ale również będziesz mniej znudzony podczas swojego treningu. Do treningu interwałowego możesz zastosować każde ćwiczenie – np. bieganie (sprint), rower stacjonarny,  wymachy z kettlebell itp.