TRENING BRUCE’A LEE

TRENING BRUCE’A LEE

TRENING BRUCE’A LEE 300 421 FitNow - studio treningów

„Przede wszystkim nigdy nie oszukuj podczas ćwiczenia, używaj obciążenia, które będziesz w stanie podnieść bez nadmiernego napięcia” – Bruce Lee.

Bruce Lee podzielił swoją rutynę treningową dotyczącą sztuk walki na kilka części, by stawać się w nich coraz lepszym, czyli m.in. trening z obciążeniem, gimnastyka zdrowotna, cardio i rozciąganie. Jeśli połączysz trening Bruce’a Lee ze swoim planem fitnessowym, bardzo szybko osiągniesz wspaniałe rezultaty. Każdego dnia Bruce Lee trenował, by poprawiać swoją sylwetkę i zdolności w dziedzinie sztuk walki. Jednak Bruce Lee był również zdania, że należy pamiętać, by nie trenować zbyt intensywnie jednego dnia, ponieważ organizm stanie się za bardzo osłabiony w ciągu kolejnych dni, co z pewnością uniemożliwi dalszy trening lub branie udziału w walkach.
Z punktu widzenia sztuk walki ważne jest, by nigdy nie doprowadzić do stanu przetrenowania. Mimo, że na dłuższą metę intensywny trening sprawia, że ciało szybciej staje się silniejsze, na krótszą metę nie powinno być ono zbyt słabe, by walczyć.
Przyjrzymy się jego rutynom treningowym, łącznie z ćwiczeniami izometrycznymi. W drugiej części artykułu spojrzymy również na ćwiczenia cardio i rozciąganie mięśni. Jednak najpierw poświęćmy trochę czasu na zgłębienie jego filozofii.

Treningi i plany utraty wagi wg Bruce’a Lee Nie ma wątpliwości, że jeśli będziesz szedł śladami Bruce’a Lee, trenował tak ciężko jak on i stosował zdrową i odżywczą dietę, szybko zapanujesz nad własnym ciałem i nigdy więcej nie będziesz miał problemów z wagą.
Jedno jest pewne – Bruce Lee wiedział jak efektywnie pozbyć się tłuszczu na brzuchu do tego stopnia, że praktycznie nie miał ani jednego jego grama. Utrata wagi jest niezmiernie łatwa z treningami w stylu Bruce’a Lee. 

Filozofia treningowa Bruce’a Lee

"Przede wszystkim nigdy nie oszukuj podczas ćwiczenia, używaj obciążenie, które będziesz w stanie podnieść bez nadmiernego napięcia" – Bruce Lee.

Ten cytat nadal ma zastosowanie to wszystkich form ćwiczeń z obciążeniem. Po pierwsze, dobra postawa jest potrzebna niezależnie od tego czy podnosimy ciężary, rozciągamy mięśnie, ćwiczymy z obciążeniem czy trenujemy sztuki walki. Bruce Lee miał bardzo dobre przygotowanie, jeśli chodzi o dobrą postawę, ponieważ zarówno kung-fu, jak i inne sztuki walki korzystają z „postaw” podczas trenowania i doskonalenia technik walki.
Dobra postawa jest niezmiernie ważna w sztukach walki, ponieważ pomaga określić silne i słabe strony ucznia, uwarunkowanie ciała do reagowania i poruszania się w prawidłowy sposób. Wzmacnia ona również mięśnie, więzadła i stawy. Zła podstawa może prowadzić do błędnego stosowania technik sztuk walki, co w niektórych przypadkach może być nawet śmiertelne.
Bruce Lee wziął udział w wywiadzie w „Pierre Berton Show” w 1971 roku. Wywiad rozpoczyna się pytaniem do Bruce’a Lee, dotyczącym filmów w języku mandaryńskim, mimo że potrafi on mówić tylko po kantońsku. Co zaskakujące, pierwsze filmy z Brucem Lee były dubbingowane, ponieważ kręcono je bez dźwięku.

„Dla mnie film polega głównie na ruchu. Trzeba redukować dialog do minimum” Bruce Lee, 1971.

Następnie rozmawiają o filmie „Wielki Szef”, który przełamał wszystkie stereotypy, ponieważ walczono w nim naprawdę. Bruce Lee opowiada o tym, jak wielkie znaczenie w jego życiu mają sztuki walki, oraz że ukształtowały one wszystkie sfery jego życia.

„Sztuki walki to wszystkie sztuki takie jak karate, judo, chińskie king-fu, aikido…niektóre stały się sportem, ale niektóre nie, takie jak kopanie w genitalia czy uderzanie palcami w oczy” Bruce Lee, 1971.

Na początku zapytany o to czy może rozbić pięć lub sześć kawałków drewna za pomocą ręki lub stopy, Bruce Lee odpowiada: „Prawdopodobnie złamałbym sobie stopę”. Następnie Bruce opowiada o swojej teorii na temat „sztuki wyrażania własnego ciała”. Połączenie instynktu i kontroli, by osiągnąć równowagę i zapobiec mechanicznym oraz dzikim zachowaniom – nienaturalna naturalność lub naturalna nienaturalność.

„Pod niebem istnieje tylko jedna rodzina. Po prostu zdarza się tak, że ludzie są inni” Bruce Lee, 1971.

Pod koniec nagrania mówi o tym, że styl jest bez znaczenia i że nie uczy stylu. Każdy ma dwie ręce i nogi więc w przypadku walki styl tylko nas ogranicza.

Na końcu Bruce Lee wspomina film „The Warrior” i mówi, jak ważne sztuki walki są w westernach, ale nie we współczesnym świecie, ponieważ ludzie zaczęli nosić broń.