Jednak mimo niewielkich szans, codziennie tysiące zdeterminowanych siłaczy próbuje opanować to potężne ćwiczenie. Często przeszukują oni internet, by znaleźć najlepszy, odpowiedni dla wszystkich sportowców sposób nauki rwania, najlepiej trwający 30 minut, albo nawet krócej.
Niestety, taki sposób nie istnieje. Prawda jest taka, że większość filmów instruktażowych do rwania typu 'zrób to sam’ jest surowa, jeśli nie dogmatyczna, a podejście zaprojektowane jest dla bardzo specyficznego typu sportowców – tych posiadających pewne cechy, które zadecydowały o ich sukcesie w klasycznym podnoszeniu ciężarów.
Niestety, przeciętny bywalec siłowni nie przypomina tego sportowca mentalnie, fizycznie ani biologicznie. Więc, gdy próbuje podążać za tym programem jest sfrustrowany oraz zniechęcony i w końcu przestaje próbować.
Szkoda, ponieważ rwanie oferuje doskonałe efekty, stosunkowo niewielkim kosztem. Wykonując je można zwiększyć masę mięśniową, siłę eksplozywną, wytrzymałość a także poprawić koordynację. Wszystko to dzięki niezwykle efektywnemu treningowi głównych partii mięśniowych służących przede wszystkim do podnoszenia bardzo ciężkich przedmiotów.
50% rwania odbywa się wyżej niż barki… Rwanie powinno być jak woda, płynąca w skalnych szczelinach, a nie jak lód kruszący skałę. Niech to będzie twoja pierwsza lekcja… Wykonywane ruchy powinny być gładkie i naturalne. Nigdy nie powinny być zbyt surowe, wymuszone, nie mogą również sprawiać bólu.
Drugą lekcją podczas nauki wykonywania rwania jest zaprzestanie analizowania każdego ruchu. Ważne, żeby podczas podnoszenia ciężarów, nie analizować procesów zapamiętanych z podręczników i filmów. W końcu, podniesienie wykonuje się w czasie krótszym niż sekunda, więc nie ma czasu na świadome poprawianie sekwencji wydarzeń, gdy już jesteśmy w ruchu.
Istnieją trzy aspekty, nieodłączne podczas nauki rwania:
1. Najlepszy na początek jest wysoki zwis (high hang).
Uczę rwania od zwisu, ponieważ w tej pozycji uczeń może łatwo poczuć napięcie mięśni dwugłowych. Napięcie jest bardzo ważnym fizycznym wyznacznikiem, który sygnalizuje, że powinno się przyspieszyć ruch sztangą, mocno prostując biodra.
By zaznajomić się z tym wyznacznikiem, rozpocznij trzymając sztangę uchwytem do rwania w pozycji wysokiego zwisu. Zacznij prostować kręgosłup i wypchnij lekko biodra do przodu, nie uginając nóg w kolanach. Gdy poczujesz napięcie mięśni dwugłowych lekko ugnij kolana i powróć do wysokiego zwisu. Powtórz 8-10 razy.
To najważniejszy, fizyczny wyznacznik w rwaniu i wskaźnik wykonywania ruchów. Gdy unosisz się w górę ze sztangą, dotrzesz do tej pozycji, od której eksplodujesz w górę, korzystając z całej siły, którą masz w zapasie.
2. Nie bój się porażki. Sportowcy często grzęzną w aspektach technicznych podnoszenia i nigdy nie próbują podnieść większego ciężaru. Często można nauczyć się więcej z nieudanego podnoszenia, niż z wykonanego dobrze, pod warunkiem, że obciążenie jest prawdziwe. Rury PVC się nie liczą!
Nie bój się być wściekłym. Rwanie powinno być ćwiczeniem wykonywanym z kontrolowanym gniewem. Tupnij nogami, weź głęboki oddech i do roboty! Nie rób z siebie widowiska, ale powinieneś się czuć jakbyś miał zaraz eksplodować.
You must belogged in to post a comment.