Kawał mięcha to wymarzony obiad większości mężczyzn, ale wołowinę powinny wybierać też kobiety. Hodowla bydła bardzo się zmieniła w przeciagu ostatnich lat, ulepszono jakość i skład mięsa, pod wieloma względami jest dużo lepsze niż zwyczajny kurczak.
Zalety wołowinyWskazanie do spożycia wołowiny jest sprawą indywidualną i zależną od stanu zdrowia, stylu życia i wielu innych czynników. Białko pełni istotną rolę w procesie odchudzania, powrotu do zdrowia po niektórych chorobach i podczas budowy masy mięśniowej. W 100g chudej wołowiny dobrej jakości znajduje się aż 21,7g pełnowartościowego białka, a w mięsie z piersi kurczaka 21,5g. Kilkanaście lat temu walczono z tłuszczem, obwiniając go niemalże o wszystkie problemy z tuszą i zdrowiem. Dlatego podjęto walkę z czerwonym mięsem, jednak porównując obecną wołowinę do drobiu ich parametry znów są bardzo podobne, pierwsze mięso zawiera 2,1g tłuszczu ogólem, a drugie 1,3g, różnica jest nieznaczna. Kiedyś wołowinę obarczono winą za podwyższony poziom cholesterolu we krwi, ale badania wskazują, że korelacja między cholesterolem we krwi, a tym pochodzacym z diety nie jest taka prosta. Poza tym znów porównując do białego mięsa, wołowina ma około 59mg cholesterolu w 100g, drób 58mg, różnica jest żadna. Niewielkie różnice między drobiem, a wołowiną wynikają z wprowadzonych zmian w hodowli, w ciągu 30 lat średnia zawartość tłuszczu w wołowinie spadła o 20%.
Naturalne źródło argininyArginina to aminokwas biorący udział w przemianach metabolicznych. Jest niezbędny dla dzieci podczas wzrostu, a u dorosłych podczas powrotu do zdrowia po niektórych chorobach i w czasie rozbudowywania tkanki mięśniowej. Chuda wołowina dobrej jakości ma aż 1413mg argininy w 100g, pierś z kurczaka jedynie 321mg. Ten aminokwas jest substratem do syntezy wielu związków w organiźmie, w tym tlenku azotu, który odpowiada m.in. za rozszerzanie naczyń krwionośnych poprawiając przepływ krwi.
Niepozorny słonecznikSłonecznik to jedno z najlepszych źródeł witaminy B6. Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, zwiększa odporność organizmu, łagodzi skutki uboczne farmakoterapii. Pirydoksyna zmniejsza objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego i jest stosowana do leczenia PMS, pomaga zwalczać ból i działa odmładzająco. Witamina B6 wpływa na skurcze mięśni i pracę serca, dlatego jest niezbedna podczas treningów.
Składniki:
- 500 g chudej, mielonej wolowiny dobrej jakości
- 1 garść kolendry
- 1 łyżka nasion słonecznika
- 1 cebula
- 1 łyżka musztadry Dijon
- 1 jajko
- 1 łyżka oliwy
- 1 szczypta pieprzu
- oliwa w sprayu lub tradycyjna oliwa z oliwek
Sposób przygotowania:
- Rozgrzej patlenię spryskaną lub posmarowaną oliwą, patelnię grillową, lub grilla elektrycznego.
- Posiekaj kolendrę i obraną cebulę.
- Umieść w misce wszystkie składniki na burgery, dokładnie wymieszaj.
- Uformuj 4 płaskie, okrągłe kotlety.
- Umieść burgery na rozgrzanej patelni na ok. 15 minut lub do odpowiedniego stopnia zrobienia (nie zapomnij przekrecić burgerów na drugą stronę).
- Wyciągnij gotowe burgery, dołóż warzywa, umieść w bułce np. wielozbożowej, smacznego!
Wartości odżywcze 1 porcji:
Wartość energetyczna: 188,4 kcal
Białka: 29,4 g
Tłuszcze: 6,9 g
Węglowodany: 2,3 g
You must belogged in to post a comment.