Brukselki…W 100 g brukselki znajduje się, aż 99 mikrogramów kwasu foliowego w postaci folianów. Powszechnie wiadomo, że jest niezbędny do prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka w pierwszych tygodniach ciąży, dlatego przyszłym mamom z powodzeniem można zalecić brukselkę. Kwas foliowy wpływa korzystnie na układ nerwowy i mózg, ponadto odpowiada za dobre samopoczucie, a jego niedobory mogą powodować lęk, drażliwość i depresję. Porcja brukselki może być lepszym lekarstwem na jesienną chandrę niż czekolada!
Wszystkie witaminy z grupy B są rozpuszczalne w wodzie i łatwo można je wypłukać z organizmu, bo w przeciwieństwie do witaminy A czy D nie są magazynowane w naszym ciele. Dlatego należy je dostarczać w codziennej diecie. Kompleks tych witamin dba o nasz układ nerwowy i równowagę psychiczną oraz chroni nas przed nowotworami. Niedobory witamin z grupy B objawiają się najczęściej osłabieniem, szybkim męczeniem się, drętwieniem kończyn, zaburzeniami metabolizmu i utrudnionym trawieniem. Jeśli widzicie u siebie któryś z tych objawów, warto pomyśleć o brukselce.
Glukozynolany to substancje znajdujące się w całej rodzinie kapustowatych, czyli brukselkach, kapustach czy brokułach. Wykazują one właściwości antynowotworowe, zapobiegając rozwojowi raka prostaty, trzustki czy piersi. Regularne spożywanie brukselek powoduje odbudowę komórkowego DNA i ogranicza rozwój komórek nowotworowych. W ten sam sposób naprawiane są starzejące się komórki, dzięki czemu dłużej zachowujemy młodość.
Czerwona papryka…Jedz ją na surowo. Zawarta w niej witamina C rozpada się podczas pieczenia, smażenia i grillowania w temperaturze powyżej 370 stopni. Czerwona papryka zawiera mnóstwo witaminy C, która rozpuszcza się w wodzie. Gdy gotujesz lub poddajesz paprykę obróbce termicznej, witaminy rozpuszczają się w wodzie. Najlepiej jeść je na surowo.
Dynia piżmowa…Dynia to kuzynka arbuza i ogórka. Podobnie do nich, jest niskokaloryczna, bo 100g świeżej dyni (bez skórki i pestek) zawiera 28 kcal i z powodzeniem może być składnikiem różnych diet. Dynia swój kolor zawdzięcza beta-karotenowi, który jest barwnikiem i jednocześnie prowitaminą A. Beta-karoten jest silnym antyoksydantem, który chroni organizm przed drobnoustrojami wspierając układ immunologiczny. Dba o sprawne funkcjonowanie wzroku i wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu. Podobne właściwości posiada witamina A, 100g dyni zapewnia prawie 80% jej dziennego zapotrzebowania. Dynia ma właściwości odkwaszające, a śladowa ilość sodu pomaga w nadciśnieniu. Za jedyny mankament można uznać wysoki indeks glikemiczny (IG = 75), dlatego odradza się ją cukrzykom.
You must belogged in to post a comment.