Brukselki…Głównym składnikiem tego dania są brukselki. Oprócz wielu minerałów i witamin, dostarczają prozdrowotnych składników. Glukozynolany pomagają zapobiec powstawaniu i rozprzestrzenianiu się nowotworów. Badania pokazały, że są szczególnie skuteczne w walce z rakiem piersi, trzustki i prostaty. Glukozynolany wpływają na odbudowę uszkodzonego DNA w komórkach i w ten sposób hamują namnażanie się kolejnych zmutowanych komórek nowotworowych. Podczas procesów starzenia nasze DNA również ulega zmianom, mutacjom i uszkodzeniom. Zregenerowany materiał genetyczny to dłuższe życie każdej komórki i lepsze funkcjonowanie całego organizmu. W konsekwencji można dłużej cieszyć się młodością i życiem.
Marchewki…Marchewki to jedno z pierwszych warzyw w naszym życiu. Odpowiednio przygotowana jest lekkostrawna, a na surowo sprzyja wszystkim osobom na dietach odchudzających, bo zawiera niewiele kalorii. Na gotowaną lub pieczoną muszą uważać osoby z cukrzycą, bo w takiej formie jej indeks glikemiczny jest dużo większy, ale przygotowana al dente zdecydowanie wolniej podniesie poziom cukru we krwi. Marchewka to fantastyczne źródło beta-karotenu. To substancja zaliczana do karotenoidów, czyli barwników roślinnych o właściwościach antyoksydacyjnych. Jednocześnie jest prekursorem witaminy A, dzięki której skóra nabiera ładnego, promiennego wyglądu.
Kapary…Kapary służą głównie do przyprawiania dań. Mają lekko pikantny i kwaśny smak. Mimo że są to pączki krzewu o nazwie kapar ciernisty, ciężko mówić, by były samodzielnym warzywem. Oprócz poprawy smaku mają kilka zalet. Kapary skutecznie niwelują wzdęcia i zmniejszają uczucie ciężkości. Zawarta w pączkach rutyna należy do flawonoidów, czyli grupy związków o właściwościach przeciwutleniających. Rutyna często jest kojarzona z witaminą C, bo zapobiega utlenieniu tej witaminy.


Składniki na 6 porcji:
- 500 g brukselek
- 3 średnie marchewki
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 1 łyżeczka masła
- 3 łyżki kaparów bez zalewy
- 1 łyżeczka siekanej natki pietruszki
- 1 szczypta soli
- 1 szczypta pieprzu
- Oliwa w sprayu lub tradycyjna oliwa z oliwek
Sposób przygotowania:
- Rozgrzej piekarnik do 220 stopni Celsjusza.
- Przygotuj brytfankę, spryskaj lub posmaruj ją tradycyjną oliwą z oliwek.
- Umyj i pokrój na pół wszystkie brukselki, a marchewki na plasterki grubości ok. 5 mm.
- Wymieszaj brukselki, marchewki i oliwę.
- Wsyp warzywa do brytfanki i wstaw do piekarnika na 15-20 minut, co jakiś czas przemieszaj.
- Wymieszaj gotowe warzywa z kaparami, pietruszką i przyprawami, smacznego!
Wartości odżywcze 1 porcji:
Wartość kaloryczna: 365 60,8 kcal
Białka: 3,4 g
Tłuszcze: 3,7 g
Węglowodany: 7,9 g
Uwagi:
Warzywa możecie przygotować wcześniej i schować do lodówki. Później wystarczy je wstawić do nagrzanego piekarnika i zająć się głównym daniem.
You must belogged in to post a comment.