CZY WARTO SPOŻYWAĆ NABIAŁ?

5 oznak świadczących o tym, że natychmiast powinieneś zrezygnować z nabiału

czwartek, 4 Październik 2018
  1. Powinieneś natychmiast zrezygnować z nabiału, jeśli masz problemy trawienne

Gazy, uczucie dyskomfortu w brzuchu oraz rozwolnienie mogą być oznakami nietolerancji laktozy. Nietolerancja laktozy występuje często w globalnej populacji. Gdy kończymy spożywać mleko z piersi matki, nasza zdolność trawienia laktozy maleje z wiekiem.

Naukowcy z American Journal of Clinical Nutrition mówią: „Dzieci ssaków potrzebują mleka matki jako źródła pożywienia oraz by rosnąć. Jednak mleko nie jest konieczne dla ludzi po odstawieniu od piersi, czego dowodem jest fizjologiczne obniżenie, a często nawet utrata, zdolności trawienia laktozy (cukru z mleka) u około ¾ światowej populacji”.

  1. Powinieneś natychmiast zrezygnować z nabiału, jeśli jesteś genetycznie zagrożony rakiem piersi lub prostaty

Niestety krowy faszerowane hormonami przekazują je ludziom przez mleko. Hormony z mleka mogą wpływać na ryzyko wystąpienia nowotworów u kobiet i mężczyzn. W przypadku kobiet ryzyko wystąpienia raka jajników jest większe właśnie u tych, które spożywają mleko z hormonami. W przypadku mężczyzn wraz ze spożyciem mleka wzrasta ryzyko wystąpienia raka prostaty.

Genetyczne obciążenie nowotworami oznacza, że ty również możesz być zagrożony. Jeśli u twoich rodziców, rodzeństwa lub innych członków rodziny zdiagnozowano raka piersi lub prostaty, masz kolejny powód, by natychmiast zrezygnować z nabiału.

Komitet Lekarzy na rzecz Medycyny Odpowiedzialnej wymienia 7 różnych badań, w których powiązano spożycie produktów mlecznych z występowaniem nowotworu prostaty.

  1. Powinieneś natychmiast zrezygnować z nabiału, jeśli jesteś zagrożony wystąpieniem cukrzycy

Laktoza w mleku to naturalnie występujący cukier, który może być niebezpieczny dla cukrzyków. Naukowcy z American Journal of Clinical Nutrition mówią: „Amerykańska Akademia Pediatryczna ostrzega przed wczesnym wprowadzaniem mleka krowiego ze względu na powiązanie spożycia mleka z cukrzycą typu 1 u dzieci”. Te negatywne konsekwencje zdrowotne mają nadal wpływ na nasz organizm w dorosłym życiu.

Istnieją inne powody, dla których należy przestać pić mleko i nie są one związane z naszym zdrowiem. Na przykład, przemysł mleczarski ma wpływ na środowisko ze względu na wykorzystanie pestycydów, wytwarzanie nieczystości pochodzenia zwierzęcego. Sprzyja również globalnemu ociepleniu. U większości wegan obawy budzi również dobrobyt i sposób traktowania zwierząt w przemyśle mleczarskim.

Jeśli nie jesteś gotowy na natychmiastowe zrezygnowanie z mleka lub jedzenia nabiału, spróbuj ograniczyć spożywanie, jednocześnie monitorując możliwe zmiany w twoim ciele.

W kwestii swojego zdrowia i tego, co dla ciebie najlepsze, masz wybór. Zapewniaj swojemu ciału najlepsze składniki odżywcze, by stale wspierać swoje zdrowie. Jeśli zdecydujesz się zachować nabiał w swojej diecie, najlepiej kupuj produkty organiczne, bez konserwantów i hormonów, od krów z wolnego wybiegu, karmionych trawą.