ZAPLANUJ MAŁE OSZUSTWA…

ZAPLANUJ MAŁE OSZUSTWA…

ZAPLANUJ MAŁE OSZUSTWA… 300 492 FitNow - treningi personalne

PLAN 90/10… Z tym planem jesz czysto przez 90 procent czasu i nigdy nie pomijasz posiłku. Pozostałe 10 procent to czas na oszukiwanie. Ta metoda jest najlepsza dla kobiet i osób, które pracują za biurkiem i spalają małe ilości kalorii w ciągu tygodnia. Ciężsi ludzie, osoby zajadające stres i ci, którzy walczą z zachowaniem diety powinni trzymać się z dala od strategii oszukanych posiłków. Może ona być zbyt surowa. By wdrożyć plan, oblicz ile razy jesz w ciągu tygodnia. Jeśli każdego dnia zjadasz trzy posiłki i przekąskę, przez siedem dni w tygodniu, oznacza to, że jesz 28 razy. Dlatego możesz sobie odpuścić mniej więcej dwa razy w tygodniu.

PLAN 80/20… Ta strategia jest podobna do poprzedniej, ale zamiast oszukiwać 10 procent czasu, masz pozwolenie na 20 procent oszukanych posiłków. Ludzie aktywni i sportowcy osiągną sukces dzięki temu planowi. Strategia 80/20 pozwala aktywnym ludziom cieszyć się jedzeniem i zachować odpowiednią formę. Ta strategia może działa w przypadku ludzi w początkowej fazie utraty 15KG wagi plus, powinni oni przejść na plan 90/10, gdy waga zacznie się obniżać, dzięki czemu unikną zastoju. Ludzie pracujący za biurkiem lub prowadzący siedzący tryb życia mogą zauważyć, że te dodatkowe kalorie gromadzą się tu i ówdzie, jeśli będą stosować plan 80/20. By wdrożyć tą strategię, określ ile razy jesz w ciągu tygodnia (tak samo jak w przypadku planu 90/10), ale pofolguj sobie przez 20 procent czasu zamiast przez 10. Dodatkowo staraj się jeść oszukane posiłki we wcześniejszych porach dnia, jeśli to możliwe, w ten sposób spalisz więcej kalorii w ciągu dnia.

PLAN OSZUKANEGO DNIA… Plan oszukanego dnia pozwala na jedzenie wszystkiego, na co masz ochotę przez cały dzień. Jesz do syta i jesteś najedzony, ale nigdy nie jesz tak dużo, by czuć się źle i musisz bardzo restrykcyjnie trzymać się zdrowszych posiłków przez pozostałą cześć tygodnia. Nie polecamy strategi oszukanego dnia przeciętnym osobom ani takim, które spędzają na siłowni cztery dni w tygodniu. Ten plan powinien służyć praktycznie tylko kulturystom, maratończykom i triatlonistom poza sezonem. Podczas 12 tygodni zawodów kulturyści jednak nie powinni w ogóle oszukiwać. By wdrożyć plan oszukanego dnia, jedz dużo kalorii pochodzących z białek i węglowodanów w najtrudniejszy dzień ćwiczeń. Podnoś ciężary raz lub dwa oraz biegaj. Dzień przed oszukiwaniem – zjedz kilka węglowodanów, by zużyć zapasy glikogenu. W ten sposób nie przesadzisz, gdy będziesz szalał następnego dnia. Po oszukanym dniu jedz mało kalorii. Często następnego dnia można pogłodować i pić jedynie wodę oraz przyjmować suplementy witaminowe. Nie zalecamy oszukiwania nowym klientom. Muszą pilnie pracować nad programem ćwiczeń i diety, uczyć się prawidłowego jedzenia przez trzy miesiące zanim pomysł oszukiwania zostanie im przedstawiony.

KALORIA – KALORII NIERÓWNA… Niektórzy uważają, że mogą jeść wszystko, co chcą dopóki będą utrzymywać niedobór kalorii. Często ćwiczą i stosują suplementy, by dostarczyć sobie odpowiednich witamin i makroelementów. Nie róbcie tego. Ten plan to zły pomysł. Chociaż ważne jest, by zrozumieć, że większa ilość kalorii spalanych niż spożywanych powoduje utratę wagi, równie ważne jest zrozumienie faktu, że nie wszystkie kalorie są równe. Twoje ciało potrzebuje kalorii bogatych w składniki odżywcze, by odnieść sukces. Utrata wagi nie zawsze jest zdrowa. W końcu „szczupli ludzie też miewają zawały serca“. Najlepiej więc unikać diet typu „jedz wszystko, na co masz ochotę“. Zdrowe odżywianie nie musi być strasznie surowe. Zachowywanie aktywności fizycznej i skupianie się na dostarczaniu paliwa do organizmu z odpowiednimi substancjami odżywczymi sprawi, że nie zrobisz kroku w tył, jeśli zjesz kilka kawałków pizzy albo burgera. Jednak pamiętaj, by wybrać plan dopasowany do ciebie najlepiej i nie oszukuj podczas treningów.

HONOROWANIE ZACHCIANEK… Intuicyjny sposób odżywiania sprawia, że musisz się zastanawiać nad oszukanym posiłkiem. Rodzimy się z potrzebą zarządzania ilością spożywanych kalorii. Planuj posiłki słuchając własnego organizmu. Żadne jedzenie nie jest poza limitem, ale zastanówcie się na tym, jak czujecie się po zjedzeniu pączka albo tabliczki czekolady. Czułeś się syty? Czy miałeś energię tylko na chwilę? A może na dłużej? Jak na ciebie to wpłynęło? Warto o tym pomyśleć i zastanowić się…