WODA CZY IZOTONIK?

NIE PRZESADZAJ Z NAPOJAMI SPORTOWYMI BIEGAJĄC...

środa, 17 Kwiecień 2019

Czy to oznacza, że będziesz uzyskiwać większe korzyści z treningu maratońskiego, jeśli nie stosujesz napojów sportowych podczas treningów? Nie, tak nie jest. Według innych badań w podobnie wyczerpujących dyscyplinach, naukowcy dostarczyli nowe dane. W 2010 roku zespół australijskich badaczy porównał zalety i wady treningu z napojem sportowym i bez niego w okresie 28 dni z udziałem grupy 16 rowerzystów i triathlonistów. Naukowcy odkryli, że wydajność w jeździe na czas na rowerze wzrosła o około 6% niezależnie od tego, czy sportowcy stosowali napój sportowy na każdym treningu, czy na żadnym z nich.

Chcesz spalić węgle czy tłuszcze? Odkrycie to może sugerować, że nie ma znaczenia, czy używasz napojów sportowych w swoich treningach, czy nie – w obu przypadkach osiągniesz bardzo podobne rezultaty. Nie jest to jeszcze ostateczny wniosek, ponieważ australijscy naukowcy odkryli także, że trening z napojami sportowymi i bez nich zwiększa sprawność fizyczną również na inne sposoby. Gdy badani trenowali z napojami sportowymi, ich mięśnie lepiej radziły sobie ze spalaniem węglowodanów. Natomiast gdy trenowali bez napojów sportowych, ich mięśnie lepiej spalały tłusz. Oznacza to, że korzyści płynące z treningu z napojami sportowymi i bez nich mogą być dla sportowców pewnego rodzaju dodatkiem.

Jak najlepiej podnieść sprawność fizyczną? Innymi słowy, twoja sprawność fizyczna może poprawić się o 6% w cztery tygodnie, bez względu na to, czy zawsze trenujesz z napojem sportowym, czy też bez napoju izotonicznego, lub twoja sprawność fizyczna może zwiększyć się o 8 – 9%, jeśli będziesz trenować z napojem sportowym podczas niektórych treningów, a resztę bez w nich.

Podsumowanie… Co więc z tego wynika? Polecam biegaczom korzystanie z napojów sportowych w biegach trwających ponad 1.5 godzin i picie jedynie wody na krótszych dystansach. W ten sposób uzyskasz najlepsze z obu możliwości: lepszą wydajność w wyniku lepszego spalania węglowodanów w biegach z napojami sportowymi, oraz większą stymulację mitochondriów i spalanie tłuszczu w biegach bez napojów sportowych. Gdy biegasz dłużej niż dwie godziny, napój sportowy jest koniecznością w każdym biegu, by uniknąć sytuacji, gdy wyczerpanie glikogenu będzie zbyt duże.