WODA CZY IZOTONIK?

NIE PRZESADZAJ Z NAPOJAMI SPORTOWYMI BIEGAJĄC...

środa, 17 Kwiecień 2019

10 lat temu popularne było stosowanie przez większość biegaczy napojów sportowych podczas biegów treningowych trwających dłużej niż godzinę. Poniższa opinia oparta była na badaniach wskazujących, że napoje izotoniczne zwiększają wydajność w wyścigach i podczas prób czasowych trwających dłużej niż 60 minut.

Oczywiście, jest różnica pomiędzy długim biegiem treningowym, a wyścigiem na tym samym dystansie. Długie sesje treningowe nie są tak trudne, ponieważ wykonywane są z mniejszą intensywnością. Mimo to, z przewagą napoju sportowego biegacze mogą biec 2-3% szybciej.

Zalety i wady stosowania napojów sportowych… Obecnie coraz rzadziej używa się napojów sportowych podczas treningów trwających godzinę i/lub dłużej. Dlaczego? Ponieważ korzyści wynikające z zastosowania napojów sportowych niosą ze sobą również koszty. Tak, napoje sportowe zwiększają wydajność w dłuższych wyścigach i treningach, jednak naukowcy odkryli, że funkcjonują one również jak coś w rodzaju szczudeł. Jeśli opierasz się zbyt mocno na napojach sportowych w treningach do dłuższych wyścigów, jak maraton, możesz nie być w dniu wyścigu w szczytowej formie.

Zwiększ wydolność tlenową… Jednym z najważniejszych sposobów, dzięki którym bieganie zwiększa twoją sprawność fizyczną jest stymulowanie mięśni do wytwarzania nowych mitochondriów (organelli komórkowych), które są mikroskopijnej wielkości „fabrykami” w komórkach mięśni, napędzającymi metabolizm tlenowy. Jednym z głównych paliw mitochondriów stosowanym w metaboliźmie tlenowym jest glukoza, która przechowywana jest w postaci glikogenu w mięśniach i wątrobie. Podczas długich wyścigów i treningów, zapasy glikogenu będą w dużej mierze wyczerpane. Wydaje się, że ubytek glikogenu jest istotnym stymulatorem syntezy mitochondrialnej. Innymi słowy, wyczerpanie zapasowej energii w postaci glikogenu, które spotyka nas w czasie długich biegów pobudza mięśnie do wytwarzania nowych mitochondriów, czyli do adaptacji do wysiłku fizycznego, zwiększając w ten sposób wydolność tlenową dla przyszłych biegów.

Zalety wody… Gdy korzystasz z napojów sportowych podczas biegu zapewniasz mięśniom alternatywne źródło glukozy, która pozwala na zaoszczędzenie zapasu glikogenu. W rezultacie po ukończeniu długiego biegu masz w mięśniach więcej glikogenu, niż gdybyś pił tylko wodę, lub w ogóle nic. Ostateczną konsekwencją tej różnicy jest to, że twoje mięśnie wytwarzają mniej nowych mitochondriów po długim biegu, podczas którego uzupełniasz płyny napojami sportowymi.