WODA CZY IZOTONIK?

WODA CZY IZOTONIK?

WODA CZY IZOTONIK? 1550 650 admin

Oczywiście, jest różnica pomiędzy długim biegiem treningowym, a wyścigiem na tym samym dystansie. Długie sesje treningowe nie są tak trudne, ponieważ wykonywane są z mniejszą intensywnością. Mimo to, z przewagą napoju sportowego biegacze mogą biec 2-3% szybciej.

Zalety i wady stosowania napojów sportowych… Obecnie coraz rzadziej używa się napojów sportowych podczas treningów trwających godzinę i/lub dłużej. Dlaczego? Ponieważ korzyści wynikające z zastosowania napojów sportowych niosą ze sobą również koszty. Tak, napoje sportowe zwiększają wydajność w dłuższych wyścigach i treningach, jednak naukowcy odkryli, że funkcjonują one również jak coś w rodzaju szczudeł. Jeśli opierasz się zbyt mocno na napojach sportowych w treningach do dłuższych wyścigów, jak maraton, możesz nie być w dniu wyścigu w szczytowej formie.

Zwiększ wydolność tlenową… Jednym z najważniejszych sposobów, dzięki którym bieganie zwiększa twoją sprawność fizyczną jest stymulowanie mięśni do wytwarzania nowych mitochondriów (organelli komórkowych), które są mikroskopijnej wielkości „fabrykami” w komórkach mięśni, napędzającymi metabolizm tlenowy. Jednym z głównych paliw mitochondriów stosowanym w metaboliźmie tlenowym jest glukoza, która przechowywana jest w postaci glikogenu w mięśniach i wątrobie. Podczas długich wyścigów i treningów, zapasy glikogenu będą w dużej mierze wyczerpane. Wydaje się, że ubytek glikogenu jest istotnym stymulatorem syntezy mitochondrialnej. Innymi słowy, wyczerpanie zapasowej energii w postaci glikogenu, które spotyka nas w czasie długich biegów pobudza mięśnie do wytwarzania nowych mitochondriów, czyli do adaptacji do wysiłku fizycznego, zwiększając w ten sposób wydolność tlenową dla przyszłych biegów.

Zalety wody… Gdy korzystasz z napojów sportowych podczas biegu zapewniasz mięśniom alternatywne źródło glukozy, która pozwala na zaoszczędzenie zapasu glikogenu. W rezultacie po ukończeniu długiego biegu masz w mięśniach więcej glikogenu, niż gdybyś pił tylko wodę, lub w ogóle nic. Ostateczną konsekwencją tej różnicy jest to, że twoje mięśnie wytwarzają mniej nowych mitochondriów po długim biegu, podczas którego uzupełniasz płyny napojami sportowymi.