SUPLEMENTY BCAA…

Aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach...

czwartek, 21 Kwiecień 2016

Jednym ze sposobów w jaki leucyna sygnalizuje wzrost mięśni jest interakcja z mTOR czyli ssaczym celem rapamycyny. Kinaza mTOR znajduje się w komórkach i między innymi jest odpowiedzialna za wykrywanie nadmiernej ilości aminokwasów. Udowodniono, że mTOR odgrywa również kluczową rolę w regulacji hipertrofii (wzrostu). Mimo, że ten proces nie został jeszcze do końca poznany, wiadomo już, że działanie mTOR jest bardzo wrażliwe na obecność leucyny. Niedawne badania ukazały, że jeśli leucyna przyjmowana jest doustnie, aktywuje kinazę mTOR, która z kolei aktywuje syntezę białek (rozrost mięśni) i zwiększa zdolność komórek do produkowania nowych białek (tkanki mięśniowej). Oznacza to, że wraz z treningiem oporowym można również wysłać na poziomie komórkowym wiadomość, pomagającą kontrolować rozrost mięśni. To naprawdę ekscytująca wiadomość.
Wielu ludzi zapyta: „Jeśli leucyna ma największy wpływ na rozrost mięśni, dlaczego nie można brać samej leucyny, bez izoleucyny i waliny?” Wielokrotnie udowodniono, że największe wyniki w syntezie białek osiąga się, gdy między leucyną, izoleucyną i waliną zastosujemy proporcje 2:1:1. Gdy zażywamy samą leucynę, możemy obniżyć ilość pozostałych dwóch aminokwasów.
Warto również zauważyć, że mimo iż BCAA może dawać sygnał do budowania mięśni, potrzebne jest pełne spektrum aminokwasów, które będą działały jako substrat w procesie rozrostu mięśni. Oznacza to, że możesz wysyłać sygnał swojemu ciału, by budowało mięśnie, ale jeśli nie ma z czego ich budować, masz problem. Więc pamiętaj, by zażywać odpowiednią ilość białek każdego dnia.

Zalecana dawka Najważniejsze, by przyjmować BCAA przed, podczas i po treningu. Oto efektywne dawki, które powinieneś przyjmować w czasie okołotreningowym:
Waga ciała i przyjmowanie BCAA
Standardową formułką w przyjmowaniu BCAA w okresie około treningowym jest 1g na 10 kg masy ciała.  Czyli osoba 70 kg zażywa łącznie 7g BCAA przed, w trakcie i po treningu.
Chociaż najważniejsze jest, by zażywać BCAA przed, podczas i po treningu, przydają się one również o innych porach dnia. Dla dodatkowych korzyści można zażywać BCAA w ciągu całego dnia, nie tylko przed treningiem. Zwiększy to syntezę białek i zmniejszy rozpad tkanki mięśniowej.
Waga ciała i przyjmowanie BCAA
Jeżeli porcjujesz spożywanie BCAA przez cały dzień, dawka może być podniesiona do 1,5-2g na 10 kg masy ciała.
Taka dawka powinna być rozdzielona w ciągu dnia i zażywana podczas śniadania, pomiędzy posiłkami i przed pójściem spać.

Podsumowanie Wciąż trwają nowe i ekscytujące badania nad BCAA i ich zastosowaniem w zwiększaniu masy mięśniowej, utracie tłuszczu i poprawie wydajności organizmu. Na rynku nie ma zbyt wielu suplementów, które zdolne są do wpływania na wzrost mięśni i wydajności na tyle samo sposobów, co BCAA. Mimo, że dowiedziono korzyści BCAA jako bloków budulcowych tkanki mięśniowej, ich korzyści jako cząsteczek sygnałowych są dopiero poznawane. Za jakiś czas może się okazać, że BCAA to najcenniejszy suplement, który mamy do dyspozycji.