SNICKERS NA STERYDACH…

CZY BATONY PROTEINOWE SĄ DOBRE DLA BUDOWY MIĘŚNI?

piątek, 18 maja 2018

Prawdopodobnie widzieliście niezliczone rzędy różnych rodzajów batonów proteinowych w waszej siłowni lub sklepie ze zdrową żywnością. Są wygodne, łatwe w transporcie i przechowywaniu, a niektóre z nich zawierają nawet 50g białka. Niewątpliwie stają się obecnie coraz popularniejszym wyborem bywalców siłowni i entuzjastów fitness zwłaszcza po ciężkim treningu. Lecz czy są naprawdę zdrowe i wspomagają budowę mięśni? A może istnieją lepsze alternatywy?

Fakty i mity… Po pierwsze należy zwrócić uwagę by nie mierzyć wszystkich batonów proteinowych jednakową miarką. Faktem jest, że mamy bardzo szerokie spektrum dostępnych opcji, ale ilość preferowanych składników odżywczych może się znacznie różnić w poszczególnych produktach. Niestety większość batonów proteinowych to jednak przekąski wysoce przetworzone i pełne cukru, oraz niezdrowych tłuszczów i dodatkowo zawierające kilkaset kalorii. Niezależnie czy są nadziewane orzechami czy oblane czekoladą – są jak zwykłe słodycze z dodatkiem białka. To jak Snickers na sterydach – stąd taki dobry smak.

Pomoc czy problem? Chociaż większość Polaków konsumuje nawet więcej białka niż wynosi dzienne zapotrzebowanie, dodatkowa suplementacja tego składnika odżywczego czasem może być szczególnie konieczna dla osób, które często i mocno podnoszą ciężary. Zwłaszcza po dobrym treningu, spożycie białka jest ważne, by ciało mogło się dobrze zregenerować i naprawić uszkodzone mięśnie. Tak naprawdę to właśnie w ten sposób zyskujemy masę mięśniową. Im szybciej białko po treningu zostanie wchłonięte do organizmu, tym lepiej. Dodatkowe składniki, oraz tłuszcze mogą naprawdę spowolnić wchłanianie białka. Ponieważ wiele batonów proteinowych jest bogatych w tłuszcze, ich przyjmowanie po treningu zdecydowanie nie jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na jak najszybszej absorpcji białka.
Co jest zatem lepszą alternatywą?

Alternatywy… Większość ćwiczących decyduje się na shake białkowy wykonany z serwatki w proszku i wody. Czyste białko serwatkowe, szczególnie gdy nie jest wzbogacane żadnymi innymi składnikami odżywczymi, zostaje bardzo szybko wchłonięte i daje ciału dokładnie to, czego potrzebuje. Choć shake z białka serwatkowego może nie jest tak smaczny jak baton z orzechami i czekoladą, to zdecydowanie jest bardziej odżywczy i zawiera ponad połowę mniej kalorii. Dodatkowo z finansowego punku widzenia, shake to zdecydowanie tańsza opcja.

Podsumowanie… Wniosek: Zachowaj batony proteinowe jako okazjonalną przekąskę i zdecydowanie opieraj się pokusie tak, by przez przypadek nie stały się one stałym elementem twojej diety.