PORADNIK SUPLEMENTACJI SPORTOWCA WYTRZYMAŁOŚCIOWEGO…

PORADNIK SUPLEMENTACJI SPORTOWCA WYTRZYMAŁOŚCIOWEGO…

PORADNIK SUPLEMENTACJI SPORTOWCA WYTRZYMAŁOŚCIOWEGO… 300 450 FitNow - treningi personalne

Wiele suplementów nie zostaje poddana dobrze kontrolowanym badaniom naukowym, które potwierdziłyby rzekome korzyści zdrowotne z ich stosowania. Nawet suplementy, które są gruntownie badane nie zawsze osiągają 100% skuteczności, co oznacza, że mogą działać nieco inaczej przy jednakowej dawce suplementu w przypadku dwóch różnych osób.
Zalecamy konsultację z lekarzem, by poznać wszystkie potencjalne skutki uboczne związane z przyjmowaniem suplementów, które masz zamiar stosować. Co więcej, nigdy nie przekraczaj dawki zalecanej przez producenta, nawet jeśli nie zauważyłeś prawidłowej reakcji organizmu na suplement. Poniżej, przedstawiam kilka z najpopularniejszych suplementów sportowych dostępnych na rynku.

Białka i Aminokwasy… W języku Greckim słowo „protein” oznacza „pierwsze miejsce” – które wielu z nas w świecie sportu pragnie osiągnąć. Z naukowego punktu widzenia, białka to duże, złożone cząsteczki, z których składa się 20% masy naszego ciała, w formie mięśni, kości, chrząstek, skóry, a także innych tkanek i płynów ustrojowych.
Podczas trawienia, białka zostają podzielone na co najmniej 100 poszczególnych chemicznych bloków budulcowych znanych jako aminokwasy, które gromadzą się w „niewielkim basenie” w naszej wątrobie i wspomagają wydzielanie hormonów, enzymów, przeciwciał oraz są wykorzystywane do budowania mięśni, skóry, włosów, paznokci…
Niedostateczne spożycie białka prowadzi do „osuszenia basenu” i w konsekwencji do wyciągania aminokwasów ze zdrowych komórek niszcząc ich strukturę, co ostatecznie prowadzi do podwyższonego ryzyka odniesienia kontuzji, spowolnionego czasu reakcji, zwiększonej senności i słabych wyników sportowych.
W związku z tym naukowcy docenili skuteczność suplementacji białka i aminokwasów w celu poprawy wydajności mięśni i przyspieszenia regeneracji u sportowców wytrzymałościowych.