ODŻYWKI W SPORCIE

niedziela, 15 Kwiecień 2018

4. AMINOKWASY BCAA
Są to trzy niezbędne aminokwasy o tzw. rozgałęzionych łańcuchach: walina, leucyna i izoleucyna.
W pożywieniu, występują przede wszystkim w produktach żywnościowych obfitujących w białko.
Aminokwasy egzogenne nie pełnią w zasadzie innych funkcji metabolicznych poza budowaniem białek. Natomiast wszystkie aminokwasy endogenne, poza obecnością w składzie protein, spełniają rozliczne zadania ustrojowe. Działanie wielu z nich jest tożsame z funkcjami witamin i hormonów.
W czasie intensywnej pracy mięśniowej, wraz ze spadkiem poziomu glikogenu mięśniowego obniża się stężenie BCAA w osoczu krwi. Dawkowanie BCAA przed wysiłkiem powoduje zmniejszenie dostępu tryptofanu do komórek mózgowych, w efekcie czego oddalane jest zmęczenie na poziomie centralnego układu nerwowego.
BCAA bezsprzecznie wydłużą pracę mięśniową nie tylko na zasadzie zwiększania odporności psychicznej, ale także usprawniania przemian energetycznych. Gdy na skutek długotrwałej pracy mięśniowej poziom glikogenu w mięśniach obniża się, BCAA są intensywnie utleniane i stanowią podstawowe źródło energii. Zaznacza się to szczególnie podczas wysiłków trwających powyżej 90 min.

 

5. WĘGLOWODANY
Węglowodany pełnią w organizmie człowieka ważną rolę, przede wszystkim dostarczając mu energii. Źródłem energii dla mięśni jest cukier prosty, glukoza, której podczas intensywnego wysiłku fizycznego szybko ubywa. Dlatego sportowcy uprawiający sporty siłowe i wyczynowe powinni uzupełniać zapasy węglowodanów, stosując odżywki zawierające łatwo przyswajalne cukry proste, jak glukoza i fruktoza.

 

6. TRIBULUSY- BOOSTER TESTOSTERONU
Tribulus to skoncentrowany ekstrakt rośliny tribulus terrestris, który wpływa stymulująco na produkcję tego hormonu odpowiadającego między innymi za rozrost masy mięśni i ich jakość. Odżywki zawierające tribulus są całkowicie naturalnym, ziołowym preparatem o silnym działaniu, przeznaczonym zarówno dla osób uprawiających sporty siłowe i wytrzymałościowe, jak i osób, które potrzebują wzmocnienia organizmu oraz poprawy libido.

 

7. SPALACZE TŁUSZCZU
Preparaty na odchudzanie są stosowane ze względów zdrowotnych i estetycznych. Osoby, które prowadzą siedzący tryb życia związany z pracą, jak i te uprawiające sporty sięgają po odżywki, które wspomagają redukcję tkanki tłuszczowej, działając szybko i skutecznie. Suplementacja preparatami odchudzającymi musi być poparta odpowiednią dietą uwzględniającą pozbywanie się zbędnych kalorii i kilogramów, ale i ćwiczeniami, które wspomagają ten proces.
Jednym z bardziej popularnych w tej kategori są termogeniki, spalające tłuszcz za pomocą termogenezy. Są to substancje pochodzenia roślinnego, silnie pobudzające aktywność metaboliczną organizmu i stymulujące rozpad tkanki tłuszczowej.