MEDYCYNA SPORTOWA – CO NOWEGO?

MEDYCYNA SPORTOWA – CO NOWEGO?

MEDYCYNA SPORTOWA – CO NOWEGO? 600 408 FitNow - studio treningów

To jeszcze nie wszystko. Okazuje się, że tran, który przyjmujesz z tysiąca innych powodów, może pomóc Ci uniknąć jednego z najbardziej niepożądanych gości w Twoim życiu – kamieni nerkowych. Ta tajemnicza, wibrująca platforma zbierająca kurz w rogu pobliskiej siłowni może być w stanie pomóc Ci uniknąć bólu mięśni. A najlepsze jest to, że przynoszę Ci dar w postaci przepisu jak zwalczać negatywne skutki wysokiej ilości sodu w diecie, który nie jest po prostu powiedzeniem: „Jedz mniej soli.”

POTAS… Zadaj milionom ludzi pytanie, dlaczego są gotowi co dzień jeść jedzenie bez smaku, a oni opowiedzą Ci o strasznych skutkach spożywania soli.Oby to przeczytali – to jest dla nich. Mimo wielu lat prób szkalowania i dostosowywania soli warto pamiętać, że ludzkie funkcje fizjologiczne są jak huśtawka na desce: nierównowaga prędzej czy później powoduje twardy upadek na ziemię. Teraz pora przywitać się z naturalnym partnerem zabaw sodu, potasem.
Jak myślisz, co by się stało gdybyś wziął 20 zdrowych dorosłych osób i każdemu z nich przez 3 dni zapewnił podstawową dietę, następnie przez 7 dni dietę z niską zawartością soli (3g NaCl dziennie), następnie przez 7 dni dietę z wysoką zawartością soli (18g NaCl dziennie), a następnie przez kolejne 7 dni podobną dietę z wysoką zawartością soli (18g NaCl dziennie), lecz z dodatkiem potasu (4,5g KCL dziennie)? Jeśli domyślasz się, że ryzyko problemów z układem krążenia wzrosło w diecie bogatej w sól, a w diecie ubogiej w sól nie wzrosło, możesz mieć rację.
Jednak ostatnie 7 dni powstrzymały negatywny efekt soli. Suplementacja potasu sprawiła, że ciśnienie wróciło do normy, nawet przy ciągłej diecie z wysoką zawartością soli i mniejszym, niż optymalny, stosunku soli do potasu.
Praktyczne zastosowanie:
Dzienne zapotrzebowanie na sód u osoby dorosłej w Polsce wynosi około 1,5g, a na potas 4,7g. Jednak typowa dieta przeważnie bardziej przychylna jest w stronę sodu.
Istnieje wiele sposobów by zwiększyć spożycie potasu. Bogate w niego są chociażby suszone zioła, pikantne przyprawy (np. czerwone chili w proszku), awokado, orzechy i nasiona (np. pistacje, dynia, słonecznik czy nasiona lnu), ryby, suszone morele i fasola. Banany zawierają około 350mg potasu, ale również 45g węglowodanów, w tym 28g cukru, co czyni je mniej atrakcyjnym wyborem dla niektórych, świadomych swej fizjologii, konsumentów.

ANALOG WITAMINY B1… Analog witaminy B1 – Benofotiamina – jest od jakiegoś czasu stosowana w skutecznej, przyswajalnej postaci dostarczanej jako forma tiaminy, która przyczynia się do zachowania zdrowych komórek w obecności hiperglikemii, oraz minimalizacji powstawania destrukcyjnych produktów ubocznych utleniania.
W niedawno przeprowadzonych badaniach wykazano, że Benofotiamina ma też właściwości przeciwzapalne. Myszom wykorzystanym w badaniach wstrzyknięto obronne komórki i poddano je atakowi bakterii. Badania pokazały, że benfotiamina znacząco hamuje enzymy zapalne, zapobiegając śmierci komórek. Sugeruje to, że benfotiamina może mieć podobne działanie przeciwzapalne i wspierające odporność u człowieka. Badania na ludziach są jednak niezbędne, aby to potwierdzić.
Praktyczne zastosowanie:
Benfotiamina, oprócz korzyści opisanych powyżej, wydaje się znacznie zwiększać stężenie tiaminy w krwi i wątrobie, niż sama tiamina. Zalecana jest dawka około 2,6mg na kg masy ciała, na dzień, spożywana na czczo lub z posiłkiem. Benfotiaminę można przyjmować na własną rękę lub jako część kompleksu witamin z grupy B.