KOFEINA I JEJ EFEKTY…

niedziela, 8 Kwiecień 2018

2. Poprawa jasności umysłu
Innym efektem kofeiny jest jej zdolność do poprawiania koncentracji i funkcji poznawczych. Wykazano, że 75-150mg kofeiny będzie podnosić aktywność neuronów w wielu częściach mózgu, które pomagają w realizacji prostych zadań intelektualnych.

Choć kofeina może pomóc nam w bardziej złożonych zadaniach (operacje na liczbach, logiczne rozumowanie, skomplikowana arytmetyka i czytanie ze zrozumieniem), to często zależy od osobowości człowieka aktualnie kofeinę spożywającego i szeregu innych czynników, w tym pory dnia i bezpośredniego otoczenia. Jednak wiele osób zgłasza pozytywne korzyści przyjmowania kofeiny przed zadaniami umysłowymi, jak nauka do testu.

3. Poprawa składu ciała
By zrzucić tłuszcz, wiele osób zwraca się do kofeiny w najpopularniejszej postaci, czyli do kawy. Stosują ją do rozbicia tkanki tłuszczowej, lub przyspieszenia lipolizy. Paraksantyna mobilizuje kwasy tłuszczowe, które mają być wykorzystane jako paliwo zamiast glikogenu. Kofeina zwiększa również efekt termogeniczny żywności, co zwiększa całkowity wydatek energetyczny i przez to wpływa na utratę tłuszczu. Uważa się także, że kofeina osłabia apetyt. Wiele suplementów diety zawiera kofeinę jako kluczowy składnik.

4. Jako lekarstwo
Kofeina jest powszechnie stosowana jako lek przeciwbólowy, przede wszystkim przy bólach głowy (przykładem może być Excedrin, który zawiera również paracetamol i kwas acetylosalicylowy). Jak wspomnieliśmy wcześniej, kofeina działa jako środek poszerzający naczynia krwionośne, co przyczynia się do zwiększenia przepływu krwi do mózgu, by zmniejszyć bolesne skutki bólu głowy.

Kofeina jest również stosowana do stymulacji oddechu u noworodków z bezdechem, z powodu zbyt wczesnego porodu, lub operacji. Dodatkowo, może być stosowana w przypadkach, w których oddychanie jest zagrożone, bądź zaburzone (np. przy przedawkowaniu heroiny). Ze względu na swoje działanie na drogi oddechowe, kofeina stosowana jest w leczeniu astmy.

Czy kofeina uzależnia?
Kofeina jest substancją uzależniającą na tej samej zasadzie co kokaina, heroina i amfetamina, które również wywołują uczucie przypływu energii przez stymulację ośrodkowego układu nerwowego. Choć łagodniejsza niż pozostałe środki, kofeina powoduje uzależnienie u wielu osób, którzy np. czują, że nie mogą funkcjonować bez porannej kawy i/lub potrzebują kilku filiżanek kawy dziennie.

Gdy ktoś uzależni się od kofeiny, jego ciało staje się nadwrażliwe na adenozynę, gdy spożywa mniej kofeiny. To powoduje szybki spadek ciśnienia krwi, a w rezultacie nadmiar krwi w głowie i tym samym częste bóle głowy związane z redukcją kofeiny. To sygnały uzależnienia.

Skutki obniżonego poziomu kofeiny mogą pojawić się 12-24 godziny po ostatniej filiżance kawy. Oprócz bólu mogą obejmować zmęczenie, nudności, senność, drażliwość i niepokój. W skrajnych przypadkach depresję, brak motywacji i obniżoną koncentrację.

Tak jak w przypadku wielu leków, tolerancja na kofeinę zwiększa się wraz ze zwiększeniem ilości jej przyjmowania. Oznacza to, że w miarę upływu czasu będziesz potrzebował więcej, by uzyskać te same efekty. Dobrą zasadą dla tych, którzy chcą cieszyć się pozytywnymi skutkami picia kawy, bez konieczności spożywania jej w dużych ilościach jest oszczędne jej picie. Inaczej mówiąc, pij kawę gdy jej potrzebujesz, a nie wg regularnego planu, czy przyzwyczajenia.

Podsumowanie
Kofeina jest najpopularniejszą w świecie substancją psychoaktywną z kilku powodów: zapewnia działanie stymulujące, które często uzależnia, choć daje fizyczne i psychiczne korzyści, jest zawarta w wielu popularnych źródłach i stosowana do celów medycznych oraz terapeutycznych.