KOFEINA I JEJ EFEKTY…

KOFEINA I JEJ EFEKTY…

KOFEINA I JEJ EFEKTY… 1550 650 FitNow - treningi personalne

 

Czy po kilku porannych kawach spożywanie kolejnych porcji kofeiny w ciągu dnia jest niewskazane?

Trudno dokładnie powiedzieć jakie są długofalowe skutki regularnego spożywania kofeiny, lecz jedna rzecz jest oczywista: ogół społeczeństwa uzależnił się od kofeiny i jej pobudzających właściwości…

Stymulujące efekty działania kofeiny…
Podciąg do kofeiny – medycznie rozpoznawanej jako alkaloid purynowy – prawdopodobnie wynika z jej właściwości energetyzujących i pobudzających mózg. Mimo, że jest przyrządzana w wielu, często bardzo smacznych formach (kawa, herbata,etc), czysta kofeina to biały proszek o niesamowicie gorzkim smaku.

Zanim rozpoczęto jej komercyjną produkcję, kofeinę można było znaleźć w takich produktach jak:

  • Herbata
  • Kawowiec
  • Jagody guarany
  • Orzechy Kola
  • Kakao
  • Yerba Mate

Zasadniczo kofeina pobudza ośrodkowy układ nerwowy, a stosowana w medycynie służy do stymulowania funkcji serca, oraz jako łagodny środek moczopędny. Jednak jej głównym zastosowaniem jest, jak wspomniałem wcześniej, podniesienie poziomu energii i obniżenie uczucia senności.

Ile kofeiny spożywasz?
Kofeina znajduje się w różnych produktach. Ilość kofeiny może znacząco różnić się w zależności od produktu – wiele popularnych napojów zawiera zdumiewająco wysoki poziom kofeiny w porównaniu do przeciętnej filiżanki kawy (150ml), która ma około 85 mg kofeiny, czy czarnej herbaty (30 mg).

Jak kofeina stymuluje organizm?
Kofeina pobudza organizm poprzez aktywację układu współczulnego, co prowadzi do zwiększenia częstości akcji serca, lepszego ciśnienia i przepływu krwi do mięśni, wydzielania glukozy przez wątrobę i zmniejszenia przepływu krwi przez skórę i organy wewnętrzne.

Ośrodkowy układ nerwowy jest stymulowany przez adrenalinę, która uwalniana jest z przysadki mózgowej, zwykle w odpowiedzi na sytuacje zagrożenia.