NEUROPATIA CUKRZYCOWA… Do neuropatii cukrzycowej dochodzi, gdy wysoki poziom cukru we krwi uszkadza nerwy w organiźmie, zwłaszcza w rękach, nogach i stopach, powodując przy tym ból i drętwienie. Niektóre małe badania wstępne sugerują, że acetylo-L-karnityna może pomóc w redukowaniu bólu i w zwiększaniu czucia w uszkodzonych mięśniach. Możliwe jest również, że karnityna wspomaga regenerację mięśni. Jednak potrzeba więcej badań na ten temat.
WYDAJNOŚĆ ĆWICZEŃ…Chociaż karnityna jest często zażywana w celu zwiększenia wydajności ćwiczeń, nie ma żadnych dowodów na to, że działa ona w taki właśnie sposób.
UTRATA WAGI…Mimo że L-karnityna jest reklamowana jako środek na utratę wagi, nie ma żadnych danych potwierdzających taki sposób działania tej substancji. Niektóre badania wskazują, że karnityna zażywana doustnie redukuje masę tłuszczu, zwiększa masę mięśniową i zmniejsza zmęczenie, co może przyczyniać się do utraty wagi w przypadku niektórych osób.
CHOROBY NEREK I DIALIZA…Ponieważ nerki produkują karnitynę, choroba nerek może prowadzić do obniżenia poziomu tej substancji w organiźmie. Jeśli cierpisz na chorobę nerek, twój lekarz może przepisać ci karnitynę, ale nie powinieneś jej przyjmować bez nadzoru specjalisty.
BEZPŁODNOŚĆ U MĘŻCZYZN…Mała ilość spermy została powiązana z niskim poziomem karnityny u mężczyzn. Kilka badań wskazało, że suplementy zawierające L-karnitynę mogą zwiększać ilość spermy oraz ruchliwość plemników.
ZABURZENIA EREKCJI…Badania wstępne sugerują, że propionylo-L-karnityna może poprawiać funkcję seksualną u mężczyzn. Jedno z badań ujawniło, że karnityna poprawia działanie sidenafilu (Viagra) u mężczyzn cierpiących na cukrzycę, którzy wcześniej nie reagowali na Viagrę. W innych badaniach połączenie propionylo-L-karnityny i acetylo-L-karnityny poprawiło efektywność Viagry u mężczyzn, u których występowały zaburzenia erekcji po operacji prostaty.
NADCZYNNOŚĆ TARCZYCY…Niektóre badania sugerują, że L-karnityna może pomóc w zapobieganiu lub w zmniejszaniu objawów nadczynności tarczycy takich jak: bezsenność, nerwowość, kołatanie serca czy drgawki. Podczas badań przeprowadzonych na małej grupie osób chorujących na nadczynność tarczycy zaobserwowano, że objawy się zmniejszają, a temperatura ciała staje się normalna podczas zażywania karnityny. Jednak większe i lepiej zaprojektowane badania kliniczne są potrzebne, by mieć pewność, że karnityna naprawdę działa w taki sposób. Dodatkowo, naukowcy uważają, że karnityna może działać poprzez blokowanie działania hormonu tarczycy u ludzi, którzy mają jego niskie poziomy. Nie zażywaj karnityny na nadczynność tarczycy bez nadzoru lekarza.
ŹRÓDŁA POKARMOWE – Czerwone mięso (szczególnie cielęcina) oraz produkty pochodzenia mlecznego są głównymi źródłami pokarmowymi karnityny. Znajduje się ona również w rybach, drobiu, tempehu, pszenicy, szparagach, awokado i maśle orzechowym.
DOSTĘPNE FORMY – Karnityna dostępna jest jako suplement w różnych formach. L-karnityna: najbardziej powszechna i najtańsza. Acetylo-L-Karnityna: Często stosowana w badaniach przeprowadzanych nad chorobą Alzheimera i innymi chorobami mózgu. Propionylo-L-karnityna: Często stosowana w badaniach przeprowadzanych nad chorobami serca i chorobami naczyń obwodowych. Unikaj suplementów z D-karnityną. Wchodzą one w interakcję z naturalną postacią L-karnityny i mogą powodować niechciane efekty uboczne.
ŚRODKI OSTROŻNOŚCI – Ponieważ suplementy mogą mieć skutki uboczne lub wchodzić w interakcje z lekami, powinieneś zażywać je pod nadzorem kompetentnego lekarza. Efekty uboczne są zwykle łagodne. Duże dawki (5 lub więcej gram dziennie) mogą powodować rozwolnienie. Inne efekty uboczne to: zwiększony apetyt, nieprzyjemny zapach i wysypka. Ludzie, u których wystąpią następujące schorzenia powinni skonsultować się z lekarzem zanim zaczną przyjmować kreatyninę – choroby naczyń obwodowych, nadciśnienie tętnicze, schorzenie wątroby spowodowane alkoholizmem (marskość wątroby), cukrzyca, choroby nerek, wystąpienie drgawek w przeszłości…
You must belogged in to post a comment.