KARNITYNA…

KARNITYNA…

KARNITYNA… 300 464 FitNow - treningi personalne

Niektóre schorzenia jak choroby wieńcowe lub chromanie przestankowe mają wpływ na niski poziom karnityny w organiźmie tak samo, jak niektóre leki.
Karnityna została zaproponowana jako środek leczniczy na wiele schorzeń, ponieważ wykazuje działanie antyoksydacyjne. Antyoksydanty zwalczają szkodliwe cząsteczki w organiźmie znane jako wolne rodniki, które uszkadzają komórki i manipulują DNA. Antyoksydanty potrafią neutralizować wolne rodniki i pomagają zapobiegać niektórym uszkodzeniom przez nie powodowanym lub łagodzą ich skutki.
Niektóre schorzenia, w których leczeniu karnityna może pomóc, są poważne. Poważne schorzenia i choroby wymagają konwencjonalnego leczenia i powinieneś skonsultować się z lekarzem zanim zaczniesz przyjmować karnitynę. W innych przypadkach jak walka ze zmęczeniem czy poprawianie wydajności sportowej, karnityna wydaje się bezpieczna, ale niekoniecznie każdemu może pomóc.

CHOROBY SERCA…

  • Choroby wieńcowe – niektóre dowody wskazują na to, że karnitynę można stosować z konwencjonalnym leczeniem stabilnej choroby wieńcowej. Kilka prób klinicznych ujawniło, że L-karnityna i proprionylo-L-karnityna mogą pomóc w złagodzeniu objawów chorób wieńcowych oraz poprawiają zdolność osób cierpiących na chorobę wieńcową do ćwiczenia klatki piersiowej bez uczucia bólu. Jednak nie lecz bólu klatki piersiowej karnityną na własną rękę. Udaj się do lekarza w celu postawienia diagnozy i uzyskania konwencjonalnego leczenia i zażywaj karnitynę jedynie pod jego nadzorem.
  • Zawał serca – kilka badań ujawniło, że karnityna może pomagać, gdy stosuje się ją wraz z konwencjonalnymi lekami po zawale serca, jednak nie wszystkie badania zgadzają się w tej kwestii. Niektóre z nich sugerują, że u ludzi przyjmujących suplementy zawierające L-karnitynę tuż po zawale, ryzyko wystąpienia kolejnego zawału, zgonu z powodu chorób serca, pojawienia się bólu w klatce piersiowej, arytmii lub niewydolności serca, jest znacznie mniejsze. Leczenie karnityną może również uporać się z osłabieniem mięśniowym. Karnityna powinna być stosowana wraz z konwencjonalnymi lekami pod nadzorem lekarza.
  • Niewydolność serca – kilka mniejszych badań zasugerowało, że karnityna (zwykle proprionylo-L-karnityna) może pomóc w zmniejszeniu objawów niewydolności serca i poprawić zdolność do ćwiczenia u ludzi z niewydolnością serca. Jednak, by mieć całkowitą pewność, potrzebna jest większa ilość badań. 

CHOROBY NACZYŃ OBWODOWYCH…Zmniejszony przepływ krwi do nóg spowodowany miażdżycą lub stwardnieniem tętnic – gdy w tętnicach gromadzą się lipidy – często powoduje ból lub bolesne skurcze nóg podczas spacerowania lub ćwiczenia. Ten ból nazywany jest chromaniem przestankowym, a zmniejszony przepływ krwi do nóg to choroba naczyń obwodowych (PVD). Kilka badań ujawniło, że karnityna może pomóc zredukować objawy tych dolegliwości i zwiększyć dystans, który osoby cierpiące na chromanie przestankowe są w stanie przejść. W większości badań zastosowano propionylo-L-karnitynę. Naukowcy nie wiedzą, czy L-karnityna działałaby tak samo.