DOBRZE ZAPLANOWANE OSZUSTWA…

Co tak naprawdę się dzieje, gdy robisz przerwę od zdrowego odżywiania?

piątek, 24 Marzec 2017

Uwaga na maraton obżarstwa… Prawidłowy „cheat day” to nie swobodne pozwalanie sobie na wszystko. Jestem fanem wszystkiego, co może pomóc komuś jeść w sposób, by kontrolować dobowe i ogólne spożycie. Jeśli wolicie zjeść większy posiłek w niedzielę lub deser w piątek – świetnie. Chcę tylko zaznaczyć różnicę między zwyczajowym jedzeniem trochę więcej w niedzielę, a notorycznym „cheat day” objawiającym się przejadaniem. Drugi przypadek dotyczy powtarzającego się jednego posiłku, który przemienia się w całodniowy, wymykający się spod kontroli maraton obżarstwa. Prowadzi to do zrujnowania efektów przestrzegania diety i regularnych treningów.

Zmniejsz pożądanie… Potencjalnym minusem „cheat day” jest kwestia psychologiczna. Można pozbawić się całej przyjemności płynącej ze zdrowej, dobrze zbilansowanej diety. Jeśli niedziela jest dniem przerwy i rozrywki, pozostała część tygodnia jest czyśćcem. Często narzucamy sobie restrykcyjną dietę i potęgujemy pożądanie zakazanego produktu. Jeśli ktoś może sobie pozwolić tylko na 1 garść chipsów w sobotę może to nakręcać skłonności do przejadania się chrupkami podczas „cheat day”, bo wie, że nie może ich tknąć przez następne 6 dni. Co by było, gdyby miał rozsądną porcję chipsów w ciągu tygodnia? Lepiej by funkcjonował? Niekoniecznie…
Zdrowy system nagród i kar przydaje się podczas stosowania diet i treningów. Dobrze zaplanowany dzień grzeszków może być dla Was nagrodą za wkładanie ogromnego wysiłku i ciężką pracę nad sobą. Da wam pozytywnego kopa na kolejny tydzień.

Pracuj nad codzienną dietą… „Cheat day” ma pomóc zachować stabilność psychiczną i fizyczną. Jedno racjonalne odstępstwo od diety nie pozwoli rozleniwić się metabolizmowi. Urozmaicone dania dostarczają nie tylko ważnych składników, ale też przyjemnych wrażeń sensorycznych. Zastanówcie się, czy czegoś bardzo Wam nie brakuje i czy można wprowadzić to do zbilansowanej diety? Jeśli tak, zróbcie to odpowiednio.