DOBRZE ZAPLANOWANE OSZUSTWA…

Co tak naprawdę się dzieje, gdy robisz przerwę od zdrowego odżywiania?

piątek, 24 Marzec 2017

Spytajcie zdrowo myślące osoby, trenerów, sportowców, a nawet znajomych, a przekonacie się, że wielu potwierdzi, że pozwala sobie na dzień wolny od regulanego reżimu jaki narzucają sobie i swojemu ciału. U każdego wygląda to inaczej. Ktoś pozwala sobie na kieliszek wina do obiadu, ktoś na sutą kolację w piątkowy wieczór, lub całkowite spuszczenie ze smyczy w sobotnią noc. Ale co tak naprawdę dzieje się z ciałem, gdy oszukujemy?

Można czy nie można? Dla osób spożywających wystarczającą ilość kalorii dziennie (w przeciwieństwie do osób na ubogo energetycznych dietach) małe oszustwa nie powinny spowodować chaosu. Leptyna i grelina to hormony regulujące apetyt. Istnieją, by chronić organizm przed głodem i nic nie stanie się komuś, kto stosuje odpowiednią dietę. Jeśli codziennie spożywacie prawidłową porcję energii, odrobina więcej co jakiś czas nie wpłynie na na metabolizm, organizm dostosuje się i potraktuje to, jakby nic się nie stało.
Nasza waga powinna stać prawie w miejscu. Wydaje się, że organizm ma pewien margines błędu. Jeśli ktoś co jakiś czas zjada trochę mniej lub trochę więcej w porównaniu do swoich potrzeb, ciało wyrównuje wahania i zachowuje stabilność zapobiegając utracie lub przybraniu na wadze. Spożywając trochę większe porcje dzień po dniu przez dłuższy okres czasu doprowadzi się jednak do przybrania na wadze.