DOBRANA PARA…

Czy tabletka to twój jedyny przyjaciel?

czwartek, 3 Maj 2018

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, ile tabletek przyjmujesz dziennie i to zupełnie nieświadomie? Po treningu czujesz palący ból w mięśniach i automatycznie sięgasz po ibuprom. Być może podczas śniadania przyjmujesz multiwitaminę, ponieważ rzekomo daje dodatkowe korzyści. A może w nocy tabletka na sen jest twoim najlepszym przyjacielem, który pomaga ci odpocząć?

NIE IDŹ NA ŁATWIZNĘ…Oczywiście, leki i suplementy mają swoje miejsce w zdrowym stylu życia, ale czasem łyknięcie pigułki jest najłatwiejszym rozwiązaniem. Nie jest to jednak najzdrowszy wybór na dłuższą metę. To, że istnieje możliwość kupienia lekarstw bez recepty wcale nie oznacza, że są bezpieczniejsze niż leki na receptę – suplementy nie mają aprobaty EMA – EUROPEAN MEDICINES AGENCY ORAZ MINISTERSTWA ZDROWIA, co sprawia, że konsument nie ma żadnej ochrony. Zamiast szukać korzyści zdrowotnych w opakowaniu tabletek, przejrzyj alejkę spożywczą w supermarkecie. Wiele badań wskazuje na to, że niektóre produkty żywnościowe po zestawieniu w parę, mogą mieć takie same korzyści jak różne leki, ale zaletą jest to, że dostarczasz do organizmu zdrowe składniki odżywcze – tabletki tego nie robią. Poniżej znajdują się sposoby łączenia pewnych produktów żywnościowych (a w ten sposób konkretne witaminy i składniki odżywcze), które pomogą poprawić twoje zdrowie i ogólne samopoczucie.

ŁATWA DWÓJKA…
1)Jaja (białko) + słodkie ziemniaki (witamina A i C) = Młodszy wygląd
W badaniach, w których u ponad 4000 kobiet w średnim wieku oceniano powiązanie pomiędzy starzeniem się i starzeniem się skóry, osoby, które spożywały mniej białek, potasu, witaminy C oraz witaminy A miały bardziej pomarszczoną i zniszczoną skórę.

2)Papryka (witamina C) + Kurczak (witamin B12) = Mniejszy stres
W okresach, gdy jesteśmy narażeni na chroniczny stres, ilość witaminy C w naszym organiźmie może zostać uszczuplona przez przepracowane nadnercza. Podobnie kompleks witaminy B, a zwłaszcza B12, potrzebny jest układowi nerwowemu, by mógł pozbyć się stresu.

3)Czekolada (arginina) + orzeszki ziemne (kwas foliowy) = Płodność
Aminokwas arginina odgrywa ważną rolę w rozluźnianiu naczyń krwionośnych, dzięki czemu poprawia przepływ krwi. Badania pokazują, że mężczyźni z mniejszą ilością i mobilnością plemników w spermie, mieli lepsze wyniki po tym, jak przyjmowali argininę. Dodatkowo, badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Kalifornii pokazały, że w spermie mężczyzn, których dieta zawiera więcej kwasu foliowego, istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia aberracji chromosomowych (konsekwencją mogą być wady genetyczne u potomstwa). Orzeszki są świetnym źródłem kwasu foliowego i zawierają 30 innych niezbędnych substancji odżywczych. Pełne są również argininy.