DIETA KETOGENICZNA

DIETA KETOGENICZNA

DIETA KETOGENICZNA 1550 650 FitNow - treningi personalne

Czym jest dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna słynie z tego, że oparta jest na niskiej ilości węglowodanów i w związku z tym organizm wytwarza ciała ketonowe w wątrobie, które mają posłużyć jako źródło energii. Posiada ona wiele różnych nazw – dieta ketogenna, dieta niskowęglowodanowa, dieta niskowęglowodanowa o dużej zawartości tłuszczów (LCHF), itd.

Popatrzmy nieco  głębiej.

Gdy zjadasz produkt bogaty w węglowodany, twoje ciało wytwarza glukozę i insulinę.

  • Glukoza to cząsteczka, którą organizm najłatwiej przekształca i wykorzystuje jako energię, więc zostanie wybrana jako pierwsza, przed wszystkimi innymi źródłami energii.
  • Insulina powstaje w celu przetworzenia glukozy znajdującej się w krwiobiegu poprzez rozprowadzanie jej po organizmie.

Ponieważ glukoza wykorzystywana jest jako główne źródło energii, tłuszcze nie są potrzebne i dlatego organizm je gromadzi. Zwykle, na typowej diecie, bogatszej w węglowodany, organizm wykorzystuje glukozę jako główne źródło energii. Zmniejszając ilość spożywanych węglowodanów, zmuszasz organizm do przejścia w stan zwany ketozą.

Ketoza to naturalny proces przeprowadzany przez organizm w celu przetrwania, gdy ilość przyjmowanego pożywienia jest niewielka. Gdy organizm znajduje się w tym stanie, wytwarza ciała ketonowe, które powstają podczas rozpadu tłuszczów w wątrobie.

Celem odpowiednio utrzymanej diety ketogenicznej jest zmuszenie organizmu do przejścia w ten stan metaboliczny. Nie osiąga się tego poprzez niedobór kalorii, ale poprzez brak węglowodanów.

Organizm ludzki potrafi w niezwykły sposób adaptować się do wszystkiego, na co zostanie narażony – gdy napakujesz go tłuszczami i zabierzesz mu węglowodany, zacznie spalać ciała ketonowe jako główne źródło energii. Optymalny poziom ciał ketonowych może dawać wiele korzyści zdrowotnych, wpływać na utratę wagi oraz na fizyczne i mentalne osiągnięcia.

Korzyści diety ketogenicznej

Istnieje wiele korzyści płynących z diety ketogenicznej: od utraty wagi, poprzez zwiększony poziom energii, aż po lecznicze zastosowane w medycynie. Prawie każdy może bezpiecznie czerpać korzyści z diety niskowęglowodanowej o wysokiej zawartości tłuszczów. Poniżej znajduje się krótka lista korzyści, które możesz uzyskać dzięki diecie ketogenicznej.

Utrata wagi

Dieta ketogeniczna generalnie wykorzystuje tłuszcz zgromadzony w organizmie jako źródło energii – więc istnieją oczywiste korzyści związane z zrzuceniem zbędnych kilogramów. Na diecie ketogenicznej, poziom insuliny (hormonu powodującego gromadzenie tłuszczu) znacznie spada, co przemienia ciało w maszynę spalającą tłuszcz.

Z naukowego punktu widzenia, dieta ketogeniczna daje lepsze rezultaty niż dieta niskotłuszczowa i wysokowęglowodanowa, nawet na dłuższą metę.

Wielu ludzi dodaje olej MCT do swojej diety (zwiększa ilość produkowanych ciał ketonowych i utratę tłuszczu), pijąc ketoodporną kawę rano.