DIETA DLA DŁUGOWIECZNOŚCI…

Wskazówki żywieniowe i 15 najlepszych produktów, które sprawią, że poczujesz się lepiej!

czwartek, 28 Marzec 2019

Większość z nas słyszała o fontannie młodości – legendarnym źródle, które cudownie przywraca młodość każdemu, kto napije się z niego wody. Rozejrzyj się dookoła, a zobaczysz mnóstwo ludzi potencjalnie pijących z tego źródła, którzy wiecznie wyglądają młodo. W niektórych przypadkach wygląd jest przypadkiem operacji plastycznych, w innych rezultatem odpowiedniego zastosowania kamery, miękkiego światła. Nie mniej jednak istnieje tylko jeden sposób na wyglądanie młodo, mimo starzenia się. Tym sposobem jest dbanie o siebie.

Przyjrzyj się ludziom, którzy wyglądają jakby się nie starzeli. Ćwiczą, są aktywni, stosują zdrową dietę i trzymają się z dala od słońca. Tutaj podzielimy się z wami sposobem odżywiania, który przedłuży waszą młodość oraz zaprezentujemy 15 produktów, które sprawią, że poczujecie się młodziej.

Dieta śródziemnomorska
Nawet jeśli nie mieszkasz w Grecji, możesz nadal prowadzić śródziemnomorski tryb życia, jedząc produkty, które regularnie spożywane są w tym rejonie. Dlaczego powinniśmy jeść jak Grecy? Ponieważ w ciągu lat, niezliczone ilości badań dowiodły, że poszczególne produkty z diety śródziemnomorskiej mają związek z długowiecznością, zmniejszonym ryzykiem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, raka, cukrzycy typu 2, obniżają poziom cholesterolu oraz ciśnienie krwi i redukują ryzyko wystąpienia otyłości i nadwagi. Jeśli nie są to dla ciebie wystarczająco dobre powody, nie wiem w jaki sposób cię przekonać!

Odżywianie się jak Grecy nie jest takie trudne na jakie wygląda. Nawet nie trzeba używać słowa „dieta”, po prostu rozważ taki sposób odżywiania się jako zdrowy nawyk żywieniowy. Uczyń go częścią swojej codziennej rutyny. Przekonasz się, że te produkty są pełne smaku i sycące oraz łatwe do przyrządzenia. Jedzeniem najczęściej kojarzonym z Grecją są ryby, ser, jogurt, owoce, warzywa, ziarna, oliwa z oliwek, orzechy, rośliny strączkowe, nasiona, zioła i przyprawy, winogrona i czerwone wino. Wszystkie te produkty spożywcze mają jedną wspólną cechę – są bardzo odżywcze, co oznacza, że znajduje się w nich mnóstwo witamin, minerałów, składników pokarmowych i antyoksydantów, z których nasze ciała czerpią korzyści.

Bogactwo witamin i minerałów…
By stworzyć śródziemnomorskie menu, musisz skupić posiłki wokół zielonych warzyw, owoców, fasoli, roślin strączkowych i produktów pełnoziarnistych. Te pokarmy dostarczą Ci energii w ciągu dnia. Są również pełne witamin i minerałów, które pomogą zachować zdrowie twojego układu immunologicznego, wspomogą układ pokarmowy oraz przyspieszą metabolizm. Podstawową zasadą jest opieranie przynajmniej połowy posiłków na tych produktach.

Białka w diecie śródziemnomorskiej…
Dobrym źródłem białek, często pojawiającym się w diecie śródziemnomorskiej, są ryby, owoce morza, jajka, chuda wołowina, kurczak, pierś z indyka, serek wiejski, białko w proszku, a nawet fasola, rośliny strączkowe i tofu. Spożywanie odpowiedniej ilości białek jest ważne, ponieważ bez nich ciało nie jest w stanie regenerować komórek i zachować młodości. Większość funkcji komórkowych zależna jest od białek (aminokwasów), które wykonują pracę. Jeśli w organizmie nie ma białek, to tak, jakby na budowie nie było cegieł, z których można budować.