CO SUPLEMENTOWAĆ?

Czy aby na pewno będą efekty?

czwartek, 23 Marzec 2017

Suplementy wspierające budowanie mięśni często obiecują zaskakujące efekty w niemożliwie krótkim czasie... Jak odróżnić prawdę od fikcji? Schemat działania to; Podnoś duże obciążenia. Jedz białka. Nabieraj mięśni. Proste, prawda? Niestety nie. Łatwo jest dotrzeć do zastoju w budowie mięśni, a suplementy wydają się być odpowiednim rozwiązaniem problemu. Ale zanim przepuścisz ciężko zarobione pieniądze na jakikolwiek suplement, powinieneś dowiedzieć się, w jaki sposób pracują twoje mięśnie...

WŁÓKNA MIĘŚNIOWE… W twoim organiźmie występują dwa rodzaje włókien mięśniowych – typ I (wolnokurczliwe), które pomagają ci wykonywać ćwiczenia wytrzymałościowe oraz typ II (szybkokurczliwe), czyli duże włókna mięśniowe odpowiedzialne za siłę i rozmiar podczas treningu siłowego. By uszkodzić włókna typu II w odpowiedni sposób, który spowodowałby wzrost, musisz podnosić ciężary i kłaść na nie odpowiedni nacisk, by zrekrutować komórki satelitarne. Te komórki znajdują się w górnej części mięśni i pomagają im w rośnięciu, utrzymywaniu się oraz w regeneracji. Często nie wykonują żadnej czynności dopóki nie zaczniesz podnosić ciężarów. Podnoszenie dużych obciążeń powoduje malutkie, mikro-uszkodzenia włókien mięśniowych, co sprawia, że komórki satelitarne zaczynają się mnożyć i przemieszczać w kierunku miejsc, które uszkodziłeś. Zużywają białka z pożywienia, by zwiększyć grubość i wzmocnić twoje mięśnie, dzięki czemu rękawy twojej bluzki stają się ciaśniejsze. Na szczęście naukowcy wytworzyli suplementy, które pomogą ci w tych wysiłkach poprzez wpływanie na twój układ pokarmowy, hormonalny oraz systemy energetyczne. Dowiedz się, w jaki sposób je stosować, by były dla ciebie korzystne.

SUPLELEMNTY HORMONALNE… Suplementy mogą pomóc twoim mięśniom zregenerować się i rozrosnąć się ponownie. Hormony są jak telefon o 2 nad ranem, list dostarczony do rąk albo email oznaczony jako „pilny“. Przenoszą wiadomości, które wymagają, by organizm podjął natychmiastowe działanie. A suplementy mogą przestawić hormony na tryb zyskiwania większej ilości mięśni. Dwa główne hormony to testosteron i hormon wzrostu. Tak, stosowanie syntetycznych wersji tych hormonów wpędziło Bena Johnsona i Arniego w niezłe kłopoty, ale możesz zwiększyć ich poziom do najwyższego, naturalnego poziomu bez narażania się na kajdanki albo wizytę w szpitalu.

SUPLEMENTY ZWIĘKSZAJĄCE POZIOM TESTOSTERONU… Testosteron występuje naturalnie w organiźmie i zwiększa masę mięśniową poprzez usprawnianie syntezy białek mięśniowych. Na szczęście, jeśli jesteś w wieku pomiędzy 18, a 35 rokiem życia, suplementy zwiększające poziom testosteronu prawdopodobnie nie sprawią wielkiej różnicy, ponieważ twój organizm wytwarza już wystarczające ilości tego hormonu. Nawet, jeśli jesteś starszy, te suplementy nie powinny drastycznie podnieść poziomu testosteronu, ale sprawią, że organizm zacznie przywracać jego ilość do naturalnej wartości. Życie w zanieczyszczonym regionie, używanie mydeł z triklokarbanem, stosowanie diety obfitującej w cukier oraz długotrwały stres, mogą uszczuplić zapasy tego hormonu.

SUPLEMENTY HORMONU WZROSTU… Twój organizm naturalnie wytwarza hormon wzrostu i – jak sama nazwa wskazuje – jest on odpowiedzialny za wzrost komórek oraz regenerację. Jego poziom spada stopniowo wraz z wiekiem, przemieniając twoją twarz nastolatka w dojrzałego mężczyznę. Bez hormonu wzrostu nie będziesz w stanie zbudować mięśni. Suplementacja tego hormonu działa tak samo, jak środki zwiększające poziom testosteronu, podnosząc jego poziom to najwyższego, naturalnego stanu. Wiek i duże obciążenie treningowe mogą oznaczać, że naturalnie twój organizm produkuje mniejsze ilości tego hormonu, więc jego suplementacja przed pójściem spać może być korzystna.