Biblia białek: Część 2
Proszki proteinowe…
Po tym, jak omówiłem zapotrzebowanie na białka, niektórzy czytelnicy pewnie zaczęli analizować swoją dietę i myśleć: „Potrzebuję więcej białka”.
Dobre źródła białka to: mięso, ryby, nabiał i jaja. Można je podzielić na chude źródła białek (nie mają za dużo tłuszczu ani węglowodanów, tylko białko) lub na tłuste (zwykle połowa lub więcej kalorii pochodzi z tłuszczów). Źródła chudego białka to zwykle wybrane kawałki czerwonego mięsa (raczej te droższe), kurczak, białka jaj i ryby ciepłowodne jak tilapia lub tuńczyk. Pozostałe produkty raczej nie są chude.
Chude źródła białek, od tuńczyka po białka jaj, zwykle są droższe niż ich mniej chude odpowiedniki (jak mielona wołowina czy całe jaja). Może to utrudniać spożywanie wystarczającej ilości białek bez jednoczesnego zjedzenia nadmiernej ilości kalorii. Czasem masz po prostu ochotę poczuć smak czekolady albo bułeczki cynamonowej jednocześnie spożywając białka.
Suplementy proteinowe są prostym i smacznym sposobem na uzupełnienie dziennego zapotrzebowania na białka. Są również stosunkowo niedrogie, jeśli policzymy koszt jednej porcji.
Więc…jaki proszek proteinowy powinieneś kupić?
Białko serwatki i jego odmiany…
Białko serwatkowe to część białek znajdujących w nabiale, a dokładniej stanowi ono 20% fragmentu białka, które jest rozpuszczalne w wodzie. Jego prawdziwa definicja brzmi: „grupa białek znajdujących się w mleku, która pozostaje rozpuszczalna w serwatce po wytrąceniu się CN w pH o wartości 4,6 oraz w 20°C (definicja USDA). Więc gdy wytwarzany jest ser, powstają „skrzepy mleka” oraz „serwatka”.
Białko serwatki może mieć „skoncentrowaną formę” (35-80% wagowo), formę izolatu (więcej niż 90% wagowo) i postać hydrolizowaną (wstępnie strawione przez kwasy). Poza tym czasem stosuje się różne techniki przetwarzania, jak przetwarzanie na zimno lub mikro/ultrafiltrowanie – a ich łączenie daje możliwość umieszczania świetnych haseł na etykietach, jak „Mikrofiltrowany izolat serwatki przetwarzanej na zimno”.
Tak naprawdę nie ma wielkiej różnicy między koncentratem serwatki, a izolatem. Jeśli izolat wagowo zawiera 90% białek, a koncentrat 80% (przeczytaj na etykiecie), różnica rzędu 10% jest niewielka (w 24 g to mniej niż 3 g).
Hydrolizat jest inny, ponieważ hydroliza kwasowa (wstępne trawienie) rozbija aminokwasy, aby mogły zostać szybciej strawione (powoduje to również ich gorzki smak). Hydrolizat jest najbardziej korzystny dla osób z problemami immunologicznymi, ponieważ nie powoduje alergii. Ta właściwość wykorzystywana jest również w żywności dla dzieci. Obecnie jest to również najdroższa odmiana białka serwatki.
Białka serwatki to część białek znajdujących się w mleku, które są rozpuszczalne w wodzie i uważa się je za jedno ze standardowych suplementów diety. Występuje w trzech głównych postaciach i mimo że pomiędzy koncentratem i izolatem nie ma wielkiej różnicy, hydrolizat jest wyjątkowy.
Białko serwatki jest obecne na rynku od dawna i można znaleźć mnóstwo wyjątkowych smaków. Jest to zdecydowanie idealne źródło białka dla początkujących.
Białko serwatki jest tanim i (potencjalnie) smacznym źródłem białka.
You must belogged in to post a comment.