W ostatnich latach, wśród mieszkańców większych aglomeracji, wzrosła świadomość zjawiska jakim określamy smog. Jednak najczęściej myślimy o jego szkodliwym wpływie na układ oddechowy i odpornościowy. Nie można zapomnieć, że równie ważną barierą chroniącą nas przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi jest nasza skóra. Smog i jego składniki mają na nią wręcz katastrofalny wpływ.
Wpływ smogu na naszą skórę jest bezdyskusyjny. Skóra narażona na jego działanie nie tylko szybciej się starzeje, ale również reaguje zaostrzeniem zmian trądzikowych, wyprysków, egzem, a także szeroko rozumianych alergii skórnych. Dodatkowo smog bardzo niekorzystnie wpływa na nasz naskórek. Zawarte w smogu kurz i pył działają na naskórek wysuszająco, co prowadzi do uszkodzenia płaszcza hydrolipidowego, który jest naturalną barierą ochronną naszej skóry. Kiedy dodać do tego śnieg, wiatr oraz charakterystyczne w sezonie grzewczym suche powietrze mamy gwarancję skóry szorstkiej, niemiłej w dotyku oraz podatnej na wszelkie podrażnienia i uszkodzenia. W efekcie tych zmian nasz naskórek znacznie wolniej się regeneruje, w związku z czym jest w zdecydowanie większym stopniu podatny na działanie wolnych rodników, które powodują szybsze starzenie się komórek naszej skóry.
Zabiegi / Techniki domowe
Jak temu zapobiec? Na szczęście nie jesteśmy w tej walce całkowicie bezbronni. Ogromne znaczenie ma pielęgnacja jaką stosujemy w okresie narażenia skóry na działanie smogu. Pierwszym etapem jest prawidłowe oczyszczanie skóry. Najlepiej wykonywać je od razu po powrocie do domu, aby jak najszybciej zmyć ze skóry szkodliwe zanieczyszczenia. Polecamy tutaj zastosowanie rytuału podwójnego oczyszczania Dermalogica. Najpierw zmywamy twarz lekkim olejkowym preparatem Precleanse, który upłynnia sebum i preparaty pochodzenia tłuszczowego nie podrażniając przy tym skóry. Kolejnym krokiem jest umycie skóry delikatnym mleczkiem z linii UltraCalming – Ultracalming Cleanser. Jest to delikatny, łagodzący preparat myjący, który pozwoli pozbyć się ze skóry reszty makijażu i zanieczyszczeń.
Wbrew pozorom złuszczanie naskórka narażonego na działanie smogu jest ważnym elementem pielęgnacji w tym okresie. Regularnie złuszczany naskórek szybciej się regeneruje, należy jednak używać produktu, który nie będzie go dodatkowo podrażniał i uszkadzał. Dobrym pomysłem będzie zastosowanie peelingu enzymatycznego np. Daily Superfoliant Dermalogica. Jest to delikatny puder eksfoliujący z aktywnym węglem, który chroni skórę przed starzeniem wywoływanym zanieczyszczeniami powietrza.
Po każdym rytuale oczyszczającym rekomendujemy nałożeniem serum o działaniu antyoksydacyjnym. W walce ze szkodliwym działaniem smogu jest to kluczowy element pielęgnacji. Zdecydowanie najlepszym produktem z tej serii na rynku jest Obagi Professional-C serum. To koncentrat z witaminą C w trzech stężeniach dla różnych typów skór. Serum w okresie zimowym możemy nakładać zarówno na noc jak i na dzień.
You must belogged in to post a comment.